Ruch drogowy w Polsce i w Niemczech – czym się różnią przepisy?

Prędkość jazdy w Niemczech

Teren zabudowany: dopuszczalna prędkość to zawsze 50 km/h, niezależnie od rodzaju i masy pojazdu, chyba że znaki wskazują inne ograniczenia.

Teren niezabudowany: maksymalna prędkość dla samochodów osobowych lub dostawczych do 3,5 tony wynosi 100 km/h. Pojazdy z przyczepami nie mogą przekraczać 80 km/h, a pojazdy powyżej 3,5 tony – 60 km/h.

Drogi ekspresowe: auta osobowe oraz pojazdy o masie poniżej 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością do 130 km/h; samochody z przyczepami – do 100 km/h, a pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony – do 80 km/h.

Autostrady: nie istnieją ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych oraz dostawczych poniżej 3,5 tony. Jednocześnie zalecana prędkość to 130 km/h, ponieważ w przypadku przekroczenia jej w trakcie kolizji kierowca musi liczyć się z niższym odszkodowaniem lub uznaniem za współwinnego zdarzenia.

Natomiast ograniczenia dla pozostałych pojazdów pozostają takie same jak na drogach ekspresowych.

Ważne zmiany w przepisach w Niemczech

W marcu tego roku u naszych zachodnich sąsiadów wprowadzone zostały nowe kary dla kierowców przekraczających prędkość, m.in. podniesione zostały ceny mandatów. W terenie zabudowanym za przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h trzeba zapłacić 30 euro, za przekroczenie limitu o 21-25 km/h – 80 euro, o 31-40 km/h – 160 euro, a powyżej 51 km/h – 280 euro. Tymczasem stawki za przekraczanie prędkości poza terenem zabudowanym są następujące: 20 euro za mniej niż 10 km/h, 70 euro za 21-25 km/h, 120 euro za 31-40 km/h i 240 euro za prędkość o co najmniej 51 km/h przekraczającą limit.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym już o 20 km/h skutkować będzie miesięczną utratą prawa jazdy; natomiast poza terenem zabudowanym przy przekroczeniu prędkości o 26 km/h. Na dwa miesiące prawo jazdy utracą ci, którzy przekroczą limit jazdy o 51 km/h.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *