Święta Bożonarodzeniowe w Niemczech – czym różnią się od Polskich?

Podobieństwa

 

Warto wiedzieć, że wiele z elementów świątecznej celebracji przyszło do Polski właśnie z Niemiec! Ubieranie choinki, organizacja jarmarków bożonarodzeniowych i kalendarze adwentowe to tylko niektóre z nich.

 

Zarówno dla nas jak i naszych sąsiadów czas adwentu jest bardzo ważnym elementem przygotowania do świąt. W Niemczech pierwsza niedziela adwentu jest świętem samym w sobie. Ten dzień jest okazją do rodzinnego spotkania, w trakcie którego przygotowuje się świąteczne ozdoby oraz planuje tegoroczne obchody. Niemcy obdarowują się również adwentowymi kalendarzami, w których obecnie można znaleźć nie tylko słodycze, ale także kosmetyki, świece czy nawet herbaty!

 

Ważnym elementem dla obu krajów są wieńce adwentowe wyplatane z gałązek jodły lub świerka, które są nie tylko ozdabiane w oryginalny sposób, ale także stanowią element odliczania do świąt poprzez palące się świece. Każda kolejna zapalona w niedzielę świeca zbliża do okresu Bożego Narodzenia.

 

Niemcy podobnie jak my uwielbiają wspólne kolędowanie przy świątecznym stole. A jedna z najpopularniejszych kolęd – Cicha noc w oryginale pochodzi właśnie z Niemiec a jej tytuł brzmi Stille Nacht, Heilige Nacht.

 

 

Różnice

 

Mimo, że podobieństw w świątecznych tradycjach jest sporo to nie brakuje również różnic. A niektóre z nich mogą zdziwić!

 

Największa różnicę widać w podejściu do obchodów kolacji wigilijnej. W Polsce jest to najważniejszy moment w trakcie Bożego Narodzenia, wszyscy jesteśmy elegancko ubrani, na stole gości 12 postnych potraw a pod choinką prezenty czekają na otwarcie. Natomiast w Niemczech Wigilia w ogóle nie jest obchodzona uroczyście! Dużo ważniejsze są kolejne dni świąteczne. 24 grudnia na niemieckich stołach nie dba się o postne potrawy, znajdziemy tam kiełbasę, kapustę i sałatkę ziemniaczaną.

 

Zwyczaje takie jak dzielenie się opłatkiem, dodatkowy talerz dla wędrowca czy chowanie sianka pod stół również nie są tam obecne, ale za to Niemcy mają własne tradycje. Jednym z nich jest chowanie.

 

drobnej monety, która noszona przez obdarowanego w portfelu ma przynieść dostatek w kolejnym roku. Na choince wiesza się także bombkę w kształcie ogórka – zgodnie z tradycją, kto pierwszy znajdzie tą nietypową ozdobę dostaje dodatkową porcję słodyczy. Kolejną różnicą jest umiejscowienie prezentów, nie znajdują się one pod choinką jak u nas a… na stole!

 

Jednak prawdziwe obchody Bożego Narodzenia zaczynają się właśnie 25 grudnia, kiedy nasi sąsiedzi organizują bardzo odświętne obiady, na których podaje się kaczkę, indyka lub dziczyznę. Ale najczęściej pojawia się gęsina, którą nadziewa się kasztanami, mięsem lub owocami i podaje się z ziemniakami i sosem. Na stole goszczą także inne wykwintne potrawy, ale równie istotne są także słodkie elementy. Nie może zabraknąć pierniczków lebkuchen oraz drożdżowej strucli – Weihnachtsstollen.

 

W Niemczech Święty Mikołaj również odwiedza dzieci dwukrotnie. Pierwszy raz robi to 6 grudnia (Nikolaustag) – tym grzecznym wkłada słodycze do butów, a do niegrzecznych wysyła postać oimieniu Knecht Ruprecht, który zostawia w ich butach rózgi.

 

Drugi raz Mikołaj odwiedza dzieci w Wigilię lub w pierwszy Dzień Świąt – to zależy od landu. W niektórych częściach Niemiec prezenty przynosi, podobnie jak na Śląsku, dzieciątko Jezus.

 

Jak widać będąc w Niemczech w okresie świątecznym można znaleźć tradycje znane z ojczyzny jak i całkiem nowe, ale po przeczytaniu tego artykułu już nic Was nie zaskoczy! Warto pamiętać, że tak jak i w różnych częściach Polski znajdziemy charakterystyczne dla regionu zwyczaje bożonarodzeniowe tak i u naszych sąsiadów mogą być one inne w zależności od części kraju. Jednak niezależnie, czy tegoroczne święta spędzacie w domu z bliskimi czy na zleceniu – my życzymy Wam dużo zdrowia i radości z wykonywanej pracy! A tym, którzy szukają zlecenia na grudzień przypominamy, że obowiązuje premia świąteczna <3

 

 

 

Źródła:

 

https://www.naszeszlaki.pl/archives/45698

https://promedica24.com.pl/aktualnosci/artykul-10-niemieckich-tradycji-swiatecznych-zobacz-ktore-z-nich-sa-ci-znane/

https://laxocare.pl/blog/boze-narodzenie-w-niemczech-swiateczne-tradycje/

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *