Referencje w pracy opiekunki – dlaczego są ważne?

Co powinno być zawarte w referencjach?

W przypadku pracy jako opiekun/opiekunka osoby starszej, referencje powinny zawierać:

– imię i nazwisko zarówno opiekunki, jak i podopiecznego,

– informacje o stanie zdrowia podopiecznego,

– okres zatrudnienia,

– zakres obowiązków,

– opinię o pracy opiekuna/opiekunka,

– telefon do rodziny,

– własnoręczny podpis osoby, która wystawiła te referencje.

Jak starać się o referencje?

O opinię o wykonanej pracy najlepiej prosić od razu po jej zakończeniu, gdy ma się jeszcze bezpośredni kontakt z podopiecznym lub jego rodziną. Często agencja, z którą się współpracuje, przekazuje opiekunowi wraz z umową gotowe druki lub wzór do wypisania referencji, co znacznie ułatwia ich zdobycie. Ostatniego dnia pracy wystarczy przekazać druk rodzinie z prośbą, by po prostu go wypełniła.

Zdarza się, że rodzina podopiecznego sama wypisuje opinie o pracy opiekuna. W takiej sytuacji warto pamiętać, aby zawrzeć wszystkie istotne informacje. Dla niektórych ludzi temat referencji może wydawać się obcy. Wtedy warto wytłumaczyć czym one są i dlaczego są istotne, druk z agencji pracy będzie dużym ułatwieniem w takiej sytuacji.

Dlaczego referencje są ważne?

Referencje nie są konieczne, ale dzięki nim w przyszłości można uzyskać korzystniejsze zlecenie lub wyższe wynagrodzenie. Są ważne, ponieważ potwierdzają, że opiekunka dobrze realizuje się w tej roli oraz że jest osobą godną zaufania i polecenia. Dzięki opinii od poprzednich podopiecznych wzrasta zaufanie do opiekunki, gdyż informacje o rzetelnie wykonywanej pracy wpływają pozytywny wizerunek danej osoby. Rodzinie podopiecznego zależy na tym, aby opiekę nad ich bliskimi sprawowała odpowiedzialna i kompetentna osoba. Opiekunki, które posiadają referencje, częściej pracują za wyższą stawkę, ponieważ ich dobrze wypełnione obowiązku są udokumentowane, a zdobyte doświadczenie świadczy o umiejętnościach zaopiekowania się osobą starszą.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *