Opieka nad seniorami – Co zrobić przed wyjazdem?
Kiedy już wybierzemy odpowiednią ofertę i upewnimy się, że pochodzi ona z legalnego źródła, powinniśmy zadbać o dokumenty. Warto sprawdzić ważność naszego dowodu osobistego lub paszportu, potrzebne będzie także zaświadczenie o niekaralności oraz karta EKUZ, o którą wystąpi firma organizująca nam pracę za granicą. Czym jest wspomniana karta? Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której zapewnimy sobie opiekę medyczną w czasie wyjazdu.
Nim wyjedziemy, warto zostawić bliskim swoje dane, takie jak adres zakwaterowania czy numer telefonu. Dla bezpieczeństwa powinno się ustalić częstotliwość kontaktów z rodziną, dzięki czemu bliscy będą mogli się upewnić, że z nami wszystko w porządku. Upewnijmy się, że mamy prawidłowy numer telefonu do naszego koordynatora. Warto także przekazać naszym bliskim kontakt do agencji zatrudnienia by, w razie potrzeby, nasza rodzina mogła się z nią skontaktować. Pamiętajmy, że aby korzystać z sieci komórkowej znajdującej się poza zasięgiem naszego operatora, musimy w naszym telefonie włączyć roaming. Osoby, które muszą brać leki, powinny zaopatrzyć się w ich zapas wystarczający na cały pobyt za granicą.
Przygotowując się do pracy, koniecznie sprawdźmy na bilecie datę i miejsce wyjazdu, oraz dokładny adres zamieszkania seniora, którym będziemy się opiekować. Skrupulatne podejście do tego typu informacji pozwoli nam uniknąć błędu mogącego skomplikować naszą podróż.
Opieka nad seniorami należy do zawodów, które wymagają interakcji międzyludzkich, dlatego przed wyjazdem trzeba zadbać o znajomość języka na poziomie przynajmniej podstawowym, możemy zabrać ze sobą materiały językowe dzięki którym stale będziemy podnosili swój poziom znajomości języka. Osoba pragnąca zostać opiekunem musi być kontaktowa, cierpliwa i empatyczna. Te cechy są niezbędne, ponieważ każdy senior jest inny, przez co stawia inne wyzwania. Zdarzają się osoby samodzielne, za to rozczarowane faktem, że rodzina wynajmuje im opiekunkę, oraz osoby zupełnie zależne od pomocy innych.Miejmy na uwadze, że dany podopieczny nie zostaje nam narzucony, dlatego pamiętajmy, że nie warto bać się wyrażania naszych preferencji.
Na koniec zwróćmy uwagę na warunki jakie są opisywane na miejscu. Opiekunka osoby starszej musi mieć zapewniony pokój, w którym będzie się mogła zatrzymać. Przysługują jej także, przerwy dziennie. Warto omówić także kwestię dostępności Internetu oraz innych mediów. Nim wyjedziemy do pracy, powinniśmy upewnić się, że oferta, na którą się decydujemy jest przejrzysta i zostanie nam wyjaśniona w przystępny sposób. W razie późniejszych problemów zawsze możemy zwrócić się do koordynatora i poprosić o przeniesienie do innej rodziny.
Warto pamiętać, że numer telefonu alarmowego w Niemczech jest taki sam, jak w całej Unii Europejskiej, czyli 112. To dzięki niemu wezwiemy, w razie potrzeby, pogotowie, straż pożarną czy policję.