Jak zostać opiekunką/opiekunem osób starszych?
Troska o osoby słabsze jest wpisana w nasze życie od początków ludzkości. Opieka nad seniorami w jakimś stopniu towarzyszy nam od zawsze. Czy to oznacza, że każdy może zostać opiekunem osoby starszej bazując na wrodzonych instynktach, czy może jednak potrzebne są do tego jakieś kwalifikacje?
Opieka nad osobą starszą a zaufanie jej rodziny
Teoretycznie wszyscy mamy zdolność troszczenia się o innych i intuicyjnie potrafimy wybrać to, co jest dla nich dobre. W praktyce jednak można się czasem pomylić. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z osobą, która nie jest w pełni zdrowa.
Schematy działania, umożliwiające nam dobre wybory, podczas gdy osoba starsza zostaje pod naszą opieką – można wypracować przez doświadczenie i naukę. Fakt, czy potrafimy dobrze zająć się seniorem, trzeba w jakiś sposób potwierdzić przed rodziną. Ważne jest to, by mogła nam zaufać, szczególnie gdy osoba starsza potrzebuje nie tylko towarzystwa i regularnych posiłków, ale też realnej pomocy w codziennych czynnościach.
Zanim zatem możemy objąć opieką osobę starszą – musimy zrobić coś, by przekonać jej rodzinę i bliskich, że jesteśmy właściwą osobą. Możemy to zrobić w oparciu o wykształcenie i/lub doświadczenie.
Wykształcenie opiekuna osoby starszej
Na rynku są dostępne różnego rodzaju kursy i szkolenia przeznaczone dla osób, które chcą związać swoją przyszłość zawodową z zawodem opiekunki medycznej. W technikach szkołach policealnych można uzyskać tytuł technika w zakresie właśnie opieki nad osobą starszą. Nie jest to jednak konieczne do tego, by podjąć wyzwanie rozpoczęcia swojej drogi zawodowej w tym kierunku.
Osoby z wykształceniem pielęgniarskim, psychologicznym, pedagogicznym i innym – nastawionym na pomoc i poznanie innych ludzi – mają ułatwione zadanie, niż osoby, które interesują się inną tematyką. Nie jest jednak powiedziane, że opiekun osoby starszej musi posiadać jakiekolwiek wykształcenie kierunkowe.
Doświadczenie opiekuna osoby starszej
Zdarza się, że opieką nad osobą starszą chce zająć się ktoś, kto w swoim życiu miał do czynienia z seniorami, a nie ma wykształcenia w tym kierunku. Życie podsuwa nam szereg sytuacji, w których możemy praktycznie poznać czym jest zajmowanie się innymi.
Matka, która wychowała swoje dzieci, na pewno spotkała się z częścią okoliczności, które mogą ją czekać w pracy z seniorem. Ktoś, kto zajmował się babcią, dziadkiem lub starszym sąsiadem – z pewnością jest przygotowany do tego, by zaoferować swoją opiekę komuś innemu.
Nie wszyscy seniorzy potrzebują tego samego
Niektórzy podopieczni w podeszłym wieku potrzebują przede wszystkim tego, by po prostu zawsze móc liczyć na czyjąś obecność. Opieka sprowadza się wówczas do rozmów, przygotowywania posiłków i dotrzymywania towarzystwa w samotności. W takich przypadkach warto jest dobrze znać język seniora, żeby poza możliwością reagowania w chwili, gdy coś się dzieje – móc również z nim rozmawiać.
Wśród ofert pracy dla opiekunów medycznych można znaleźć również pacjentów, którzy potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak: mycie się czy ubieranie. Zajmowanie się takim niesamodzielnym pacjentem z pewnością wymaga dodatkowych umiejętności, czasami siły i opanowania.
Co zrobić, by zostać opiekunem medycznym w Niemczech?
Jeśli już wiesz, że jesteś w stanie otoczyć troską seniora, to wystarczy zgłosić się do nas wypełniając formularz [link: http://aktivmed24.pl/kontakt.html], a następnie – podczas rozmowy telefonicznej – odpowiedzieć na pytania dotyczące predyspozycji do zawodu i znajomości języka niemieckiego. My zajmiemy się resztą i znajdziemy dom, w którym jest ktoś potrzebujący opieki.