Jak powinna wyglądać dieta u seniora latem?

Zarówno dietę nasza i naszego podopiecznego, warto jest dostosować do zmieniających się pór roku. Wraz z wiekiem spada zdolność organizmu do regeneracji, dlatego ważne jest aby dieta dostarczała niezbędne elementy odżywcze. U osób w starszym wieku układ pokarmowy zaczyna funkcjonować inaczej. Starzenie powoduje zmniejszanie się wydolności narządów. Zmniejsza się wydzielanie śliny oraz odczucie głodu. Seniorzy powinni jeść mniej produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, ponieważ w tym wieku znacząco pogarsza się metabolizm. Zalecane jest, aby osoby starsze przyjmowały dziennie 4-5 posiłków o regularnych porach. Pozwala to na uniknięcie niestrawności oraz utrzymanie stałego poziomu energii. Zapotrzebowanie kaloryczne osób starszych jest mniejsze ,niż u osób młodych i uwarunkowane jest od stopnia aktywności fizycznej. Dziennie spożycie kalorii w zależności od stopnia aktywności fizycznej, powinno wynosić 1500–2100 kcal dla kobiet oraz 1750–2400 kcal dla mężczyzn.

 

Co powinien jeść senior w upalne dni? 

Latem odczuwanie głodu znacząco się zmniejsza. Warto, aby w tym okresie posiłki obfitowały w warzywa i owoce. Warzywa nie tylko dostarczają niezbędnych składników mineralnych i witamin, ale również chronią organizm przed przegrzaniem. Ponadto należy pamiętać ,że betakaroten oraz witaminy, głównie C i E zapewniają zewnętrzną ochronę przed promieniowaniem UV. Witaminy te znajdziemy w owocach i warzywach w kolorze żółtym, zielonym i pomarańczowym. Betakaroten można znaleźć przykładowo w sałacie, brokułach i marchwi. Witaminę C dostarczą nam pomidory, natka pietruszki oraz czerwona papryka. Źródłem witaminy E są orzechy ,oleje i oliwa z oliwek. Na ten okres dobrym pomysłem będzie ograniczenie do minimum smażenia na głębokim tłuszczu. Można zastąpić to potrawami grillowanymi lub przygotowanymi na parze. W trakcie upalnych dni do diety naszego podopiecznego warto wprowadzić więcej zup np. pomidorowych, brokułowych, które doskonale ugasza pragnienie 

 

Nawodnienie organizmu w upalne dni

Latem ważne jest, aby dostarczać odpowiednią ilość płynów. Najlepiej sprawdzi się tutaj niegazowana  woda mineralna. Zalecane jest przyjmowanie minimum 2 litrów płynów dziennie. Najlepszą metodą na odpowiednie nawodnienie organizmu jest wypijanie co godzinę ok. 120 ml wody. W podeszłym wieku zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia. Latem można też pić samodzielnie przygotowane świeże soki z owoców. Szczególną uwagę na odpowiednią ilość płynów powinny zwrócić uwagę osoby, które przyjmują leki. Zwiększone stężenie leków w organizmie przy odwodnieniu, może okazać się dla seniora bardzo niebezpieczne. 

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *