Jak dbać o seniora w czasie letnich upałów?

Wysokie temperatury sprawiają, że codzienne obowiązki są dużo cięższe nawet dla młodych, ale to seniorzy są szczególnie narażeni na problemy zdrowotne związane z upałami. Czynniki takie jak wiek, schorzenia i przyjmowane leki sprawiają, że starszy organizm nie potrafi przystosować się do ekstremalnych warunków i wystarczająco się ochłodzić.

Jak pomóc seniorowi przetrwać upały?

Aby uniknąć zawrotów głowy, poparzeń czy nawet udaru u osób starszych opiekunowie muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą przetrwać podopiecznym falę upałów.

Odpowiednie nawodnienie

W czasie upałów zaleca się pić więcej wody niż w inne dni, czyli ponad 2 litry. Schłodzona (nie zimna) woda pomoże obniżyć temperaturę ciała i pozwoli uniknąć odwodnienia. Warto zadbać, aby senior cały czas miał dostęp do napoju. Jeśli podopieczny nie chce pić – można przyszykować wodę z owocami i miętą, co doda smaku i przyjemnego orzeźwienia.

Unikanie słońca

Jeśli nie jest to konieczne, w godzinach najwyższej temperatury (czyli między 10 a 16) senior powinien zostać w domu. Spacer w upalny dzień w pełnym słońcu nie jest dobrym pomysłem dla osób starszych.

Temperatura w domu

W trakcie gorącego dnia nawet w domu temperatura może być naprawdę wysoka, dlatego warto pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń i o obniżaniu temperatury np. za pomocą wentylatora.

Odpowiedni ubiór

W upalny dzień warto przygotować seniorowi ubrania z takich materiałów jak len, bawełna czy wiskoza. Zwiewne tkaniny przepuszczają powietrze, dzięki czemu są znacznie bardziej komfortowe do noszenia. Należy pamiętać także o zakryciu głowy np. za pomocą kapelusza oraz nakładaniu kremu z ochroną przeciwsłoneczną.

Warto także obserwować podopiecznego w trakcie upałów – jeśli nie wiecie jak rozpoznać udar i co robić w przypadku jego wystąpienia koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na ten temat: https://aktivmed24.pl/10-maja-europejski-dzien-profilaktyki-udarowej-jak-rozpoznac-udar/

Źródła:

https://www.allecco.pl/artykuly/jak-chronic-starsze-osoby-przed-skutkami-upalow.html

https://bestcare.com.pl/jak-zadbac-o-seniora-w-czasie-letnich-upalow/