Domowe sposoby leczenia przeziębienia

Katar i niedrożność nosa

Przede wszystkim najważniejsze jest nawilżenie – nic tak nie podrażnia nosa i nie utrudnia oddychania zakatarzonemu choremu jak suche, drażniące powietrze. Najlepszym sposobem będzie zainwestowanie w elektryczny nawilżacz powietrza, jednak nie każdego stać na taki wydatek, a gdy jesteśmy chorzy trzeba działać szybciej, niż kurier który dostarczy zamówiony przez Internet sprzęt. Ceramiczny pojemnik z wodą lub zwykła mokra szmatka rozłożona na żeberkach grzejnika mogą posłużyć, gdy walczymy z nieżytem nosa.

 

Inhalacja to zbawienny zabieg, który umożliwi odetkanie zatkanego nosa. Wystarczy wdychanie pary wodnej z naczynia, najlepiej wcześniej owinąwszy głowę ręcznikiem. Dla wzmocnienia efektu można dodać kilka kropel aromatycznych olejków, które sprawią, że wydzielina rozrzedzi się, a oddychanie nie będzie sprawiać takich problemów.

Oprócz nawilżania od zewnątrz, trzeba zadbać również o odpowiednie pojenie, które pomoże zadbać o dobry stan błon śluzowych nosa. Duża ilość wody, ziołowych naparów, herbat i lekkich zup jest jak najbardziej wskazana.

Ból gardła

Każdy zna to uczucie, gdy choroba powoduje, że nawet przełykanie śliny jest bolesne i stanowi wielkie wyzwanie. Ulgę w bólu gardła przyniesie miód. Dobrze jest dodać go do ciepłej herbaty – mieszanka złagodzi obolałe okolice, a składniki zawarte w miodzie zahamują rozwój bakterii i wirusów. Należy pamiętać, żeby nie rozpuszczać miodu we wrzątku, bo zbyt wysoka temperatura powoduje zniszczenie wielu wartościowych składników odżywczych.

Innym sposobem na uporanie się z uporczywym bólem jest płukanie gardła. Odpowiednio przygotowany napar z tymianku, szałwii lub rumianku działa przeciwzapalnie i odkażająco. Wystarczy torebkę ziół zalać szklanką wrzątku i zaparzyć pod przykryciem przez kwadrans. Przestudzony napar można stosować kilka razy dziennie.

Kaszel

W tym wypadku możemy posłużyć się sezonowymi warzywami. Sok z buraka czerwonego posiada znakomite właściwości wykrztuśne. Bardzo starym, tradycyjnym sposobem znanym od pokoleń jest syrop cebulowy. Wystarczy pokroić 3 cebule w krążki i – w zależności od własnych upodobań – zasypać je cukrem lub zalać miodem. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić na kilka godzin i poczekać, aż warzywo puści soki. Syrop cebulowy zawiera dużą ilość witamin: A, B1, B2, C oraz PP, dzięki czemu nie tylko złagodzi ból gardła, ale także zmniejszy resztę dolegliwości spowodowanych przeziębieniem.

Gorączka

Podwyższona temperatura to niepokojący objaw, choć z drugiej strony to bezapelacyjny dowód na to, że organizm walczy z infekcją, która wdarła się do wewnątrz. Możemy walczyć ze zbyt wysoką temperaturą na wiele sposobów. Pierwszym z nich są okłady chłodzące stosowane na skronie i czoło. Polecane są również kąpiele chłodzące. Przy gorączce trzeba mieć na uwadze także odpowiednie napojenie – łatwo może dojść do odwodnienia organizmu, gdy temperatura przekracza bezpieczne granice.

Ból głowy

Wszystkie wyżej wymienione objawy da się znieść, jednak gdy do tego dochodzi ból głowy i ogólne rozbicie, normalne funkcjonowanie przestaje być możliwe. Wówczas należy uciec się do aromaterapii i zastosować masaż skroni z użyciem aromatycznych olejków: eukaliptusowego, miętowego, rozmarynowego czy geraniowego (tzw. anginki). Olejków można również użyć w postaci kompresów z gazy.

Jednak najbardziej istotnym i najbardziej niezawodnym sposobem na pokonanie przeziębienia jest zwykły odpoczynek. Ciepła kołdra, gruby sweter i kilkunastogodzinny sen dają nieprawdopodobne rezultaty, zwłaszcza teraz – w czasach, gdy tak mało czasu mamy dla siebie i ciągle się spieszymy, nie bacząc na konsekwencje zdrowotne. Należy także pamiętać, że jeśli objawy przeziębienia utrzymują się przez 3 dni i nie mijają, trzeba skontaktować się z lekarzem, gdyż początkowo niegroźna infekcja może szybko przerodzić się w poważną chorobę, która będzie rzutować nie tylko na najbliższy okres, ale kondycję całego organizmu w przyszłości.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *