Zasady wjazdu z Polski do Niemiec i obowiązujące obostrzenia w Niemczech

Przed przyjazdem do Niemiec z tych stref wymagana jest wcześniejsza internetowa rejestracja wjazdu, test na COVID-19 wykonany na 48 godzin przed wyjazdem lub status osoby zaszczepionej (dwie dawki, ostatnia otrzymana na minimum dwa tygodnie przed wyjazdem) lub status ozdrowieńca. Jeden z tych dokumentów musi być przedstawiony w języku niemieckim lub angielskim w wersji papierowej i cyfrowej. Jeżeli osoba wjeżdżająca przedstawi test, musi udać się na 10-dniową kwarantannę (na własny koszt), którą może skrócić jedynie drugi test. Pozostałe opcje nie wymagają kwarantanny.

Polska na ten moment nie należy do żadnej z powyższych sfer. Obecnie aby legalnie przekroczyć granicę trzeba posiadać przy sobie:
    • paszport lub dowód osobisty
oraz
    • zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik tekst una COVID-19 (wykonany na minimum 48 godzin przed wyjazdem, przetłumaczony na język angielski lub niemiecki, w wersji cyfrowej lub papierowej)
lub
    • dowód zakończenia procedury szczepiennej (ostatnia dawka otrzymana na minimum dwa tygodnie przed przyjazdem do Niemiec. Informacja musi być przetłumaczona na angielski lub niemiecki i mieć postać cyfrową lub papierową)
lub
    • dowód bycia ozdrowieńcem (tu dokumentem jest pozytywny wynik tekstu na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż 28 dni przed wyjazdem, jednak nie później niż 6 miesięcy przed wyjazdem, przetłumaczony na angielski lub niemiecki, w wersji cyfrowej lub papierowej).

Po przekroczeniu granicy należy również pamiętać o obowiązujących na terenie Niemiec obostrzeniach i zaleceniach:
    • ograniczanie kontaktów międzyludzkich do minimum,
    • zakrywanie nosa i ust (komunikacja zbiorowa, robienie zakupów, w praktykach lekarskich i szpitalach oraz w budynkach użyteczności publicznej, ale również w miejscach publicznych gdzie niemożliwe jest aby zachować dystans),
    • dopuszczalne maseczki to maseczki medyczne (np. z filtrem FFP2 lub KN95).

Najnowsze ograniczenia, które obowiązują od 23 sierpnia, wymagają od osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach publicznych (m.in. szpitale, hotele, restauracje, kina, salony fryzjerskie) okazania statusu ozdrowieńca lub certyfikatu potwierdzającego status osoby zaszczepionej lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. Mimo okazania jednej z trzech rzeczy maseczki nadal pozostają obowiązkowe.

Wykonywanie testów na obecność koronawirusa (PCR lub antygenowy) do tej pory było na terenie Niemiec bezpłatne. Od 11 października testy te będą już płatne. Testy pozostaną bezpłatne dla osób, które nie mogą przyjąć szczepionki z powodów zdrowotnych.

Miejsca, w których od 23 października przed wejściem należy okazać certyfikat szczepienny, dowód na bycie ozdrowieńcem lub negatywny wynik testu na COVID-19, nie starszy niż 48 godzin:
– szpitale, domy spokojnej starości, domy opieki,
– restauracje i kawiarnie,
– miejsca wydarzeń kulturalnych, sportowych, rozrywkowych, jeśli są to przestrzenie zamknięte,
– miejsca usługowe, takie jak np. fryzjer, salon masażu, salon kosmetyczny, hala sportowa, studio fitness itp.),
– hotele.

Obostrzenia mogą być znoszone z zależności od sytuacji w poszczególnych krajach związkowych. W landach, gdzie wskaźnik zachorowań jest wyższy, kontakt może zostać ograniczony do osób najbliższych, a opuszczanie domu w godzinach 22:00-05:00 może być dozwolone jedynie w poważnych przypadkach.

 

Źródło:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-niemcy-od-poniedzialku-surowe-obostrzenia-dla-niezaszczepion,nId,5437506
https://www.mypolacy.de/wiadomosci/testy-na-koronawirusa-w-niemczech-platne-od-pazdziernika-jakie-ceny/?fbclid=IwAR2sR7NZQtrFqsddVJmZL0_M1k774ANxLcIP-QO3mXM2tggussOPXzCaedw/

 

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *