Zakres odpowiedzialności opiekuna osoby starszej
Opiekowanie się osobą starszą wiąże się z odpowiedzialnością za jej dobrostan. Czy to oznacza, że musimy spełniać wszystkie zachcianki seniora? Jak zweryfikować, czy jego prośby są faktycznie zgodne z tym, na co się decydowaliśmy rozpoczynając pracę? Na pewno – warto jest zawsze zachować zimną krew i nie pozwolić sobie wejść na głowę.
Czy podopieczny ma zawsze rację?
Osoby starsze mają to do siebie, że już sporo przeżyły. Przekładać się to może na twardość charakteru. Jeśli mamy do czynienia z kimś, kto całe życie miał swoich podwładnych, a swoje dzieci wychowywał twardą ręką – podobne zachowania może próbować przenieść na nas. Nie możemy mu na to pozwolić. Jeśli senior prosi np. o to, by powiesić obrazy w jego pokoju, a za chwilę nakazuje je zdjąć, by później jeszcze raz skłaniać nas do ich powieszenia – musimy w pewnym momencie stanowczo powiedzieć stop.
Choć wspomniane wieszanie obrazów nie należy do obowiązków opiekuna, jednak z grzeczności często przystajemy na tego typu prośby. Jeśli są jednorazowe – nie ma w tym nic złego. Może jednak być tak, że tego rodzaju polecenia nie mają na celu doprowadzenia do ich realizacji, a są jedynie formą sprawdzenia naszej uległości. W takich przypadkach konieczna jest asertywność. Musimy pamiętać, że osoba, którą się zajmujemy – nie może wymagać od nas wszystkiego.
Spisanie zakresu prac i obowiązków
Pojęcie „opieka” jest na tyle szerokie i nieostre, że czasami trudno jest dojść do porozumienia w kwestii zakresu tego, czego wymaga od nas nasz zleceniodawca. Aby uniknąć niedomówień – na początku współpracy należy ściśle określić zakres prac, które do nas należą.
Oczywiście – możemy z uprzejmości od czasu do czasu decydować się na coś spoza tego zakresu. Możemy pomóc np. w uporządkowaniu starych pamiątek lub zgodzić się na przygotowanie ulubionego posiłku seniora, mimo że nie było ściśle ustalone to, że akurat takie danie ma być przez nas przygotowane. Są to rzeczy drobne, które można wykonać – a dodatkowo mogą one wprowadzić lepszą atmosferę. Warto jednak cały czas pamiętać, co jest w zakresie obowiązków, a czego w nich nie ma.
Aktywności spoza zakresu
Czasami pacjent proponuje nam np. wycieczkę za miasto. Jeśli w ustalonym zakresie prac nie było mowy o opuszczaniu domu przez seniora, to nawet, gdy jego stan pozwala na taką wyprawę – nie powinniśmy podejmować decyzji, czy możemy go gdzieś zabrać, czy też nie. W takich sytuacjach najlepiej poprosić o zdanie rodzinę podopiecznego, by choć częściowo zdjąć z siebie odpowiedzialność. Jeśli podopieczny chce takiej wyprawy, a rodzina się zgadza – dopiero w tym momencie podejmujemy decyzję, czy chcemy spełnić taką propozycję.
Warto przed każdym nadprogramowym zadaniem zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo pacjenta, gdy je wykonujemy. W każdym przypadku – wypracowujemy sobie konkretne granice naszej pracy.
Prawidłowe określenie ram opieki
Jeśli wyjeżdżasz pierwszy raz do opieki nad osobą starszą lub do tej pory nie zdarzyło Ci się spisywać tego, co do Ciebie naprawdę należy i nie wiesz, w jaki sposób to zrobić – zgłoś się do nas. Mamy doświadczenie w tym, by jasno i klarownie określać zakres obowiązków. Dzięki temu – Ty dokładnie wiesz, co do Ciebie należy, a rodzina Twojego podopiecznego – ma świadomość tego, w jakim zakresie może się do Ciebie zgłaszać.