Wyjazd od pracy w opiece bez znajomości języka

W Internecie w ostatnim czasie można zauważyć coraz więcej ofert wyjazdu bez konieczności znajomości języka. Z pozoru wszystko wygląda całkiem obiecująco, zwłaszcza dla osób, które kompletnie nie miały do czynienia choćby z podstawami niemieckiego czy angielskiego. Mimo kuszącej oferty trzeba być szczególnie ostrożnym, bo oszustwo może być najmniej dotkliwym ze skutków wyjazdu, jaki może nas boleśnie dotknąć.

Nie ma wątpliwości – lepiej jest znać język niż nie

Zawsze lepiej jest wiedzieć co do nas mówią, zwłaszcza, jeśli jesteśmy zdani tylko na siebie, w obcym kraju, kulturze i z dala od rodzinnego domu i przyjaciół. Nie można oczywiście zakładać z góry, że każdy napotkany człowiek zechce nas oszukać, jednak warto zabezpieczyć się na wszelki wypadek. Ludzie mają w swojej naturze nadużywanie zaufania i jest to fakt powszechnie znany.

Kwestia porozumienia się z ludźmi

Język może okazać się pomocny nie tylko w kontakcie z pośrednikiem, ale przede wszystkim z rodziną chorego, którym będziemy się opiekować oraz z samym zainteresowanym. Schorzenia, które dotykają kwestii sprawności fizycznej, nie wiążą się tylko z wykonywaniem określonych czynności, ale ważne jest, aby wpływać również na sferę psychiczną chorego. Rozmowy, pozytywne nastawienie mogą wpłynąć pozytywnie na jego chęci do rehabilitacji i walki o choćby część utraconej sprawności.

Dodatkowo, często przy schorzeniach typu neurologicznego, osoby chore mogą mieć zaburzony obraz rzeczywistości, przez co mogą nie chcieć dopuścić do siebie kogoś, kogo nie znają. Budowanie zaufania to także jeden z ważniejszych elementów sprawowania opieki.

Suma wynagrodzenia zależy od znajomości języka

Nie tylko w zawodzie opiekunki, ale w większości pozostałych, umiejętności językowe są dodatkowo opłacane i w zasadzie często stanowią podstawę nawiązania stosunku pracy. Jednak stanowisko opiekunki jest bardzo specyficzne ze względu na dość intymny charakter – w końcu pracę wykonujemy w czyimś domu, zajmujemy się ciałem – jego najbardziej intymnymi częściami. Kontakt werbalny jest tu tak samo istotny, jak ten pozawerbalny.

Historia zna przypadki, gdy w konsekwencji fatalnego nieporozumienia opiekunowie popełniali błędy, które mogły się skończyć tragicznie. Podanie nie tego leku, który należy, nieopanowanie technik niezbędnych w pielęgnacji to tylko z niektórych fatalnych pomyłek, jakie znają z opowieści pracownicy agencji opiekuńczych…

Na początku nie jest łatwo

Nawet ucząc się w Polsce języka od wielu lat, można mieć problem ze zrozumieniem osób, które na co dzień mieszkają w danym kraju. Inny akcent, język potoczny i gwary – to niewątpliwie przeszkody na drodze do zrozumienia. Jednak mając silne podstawy można sobie spokojnie poradzić i łatwo przystosować się do zastanych warunków. Język to bezpieczeństwo nasze i naszych podopiecznych, dlatego nie warto tego bagatelizować i podszkolić swoje umiejętności przed wyjazdem.

Zachęcamy do szkolenia swoich umiejętności językowych z Aktivmed24. Uczymy języka niemieckiego od podstaw, za darmo, przez internet. Link do kursu znajdziecie tutaj: http://aktivmed24.pl/jezyk-niemiecki.html

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *