Wszystkich Świętych

Uczucia smutku i tęsknoty, łączą się z radością dobrych wspomnień i ciekawych opowieści, przekazywanych z ust do ust, młodszemu pokoleniu, które nie miało okazji ich poznać, lub kompletnie nie pamięta.

 

Ten słodko gorzki czas jest obchodzony bardzo podobnie, podczas Allerheiligen w Niemczech. Najważniejsze jest to, że nie obchodzi się go we wszystkich Landach tak samo. Największą wagę przywiązuje się do tego święta w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Saary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. W pozostałych landach w Niemczech święto wszystkich świętych nie jest aż tak istotne.

 

Potocznie to święto nazywa się „cichym dniem” ponieważ niewskazane są imprezy czy liczne spotkania, a w kinach zakazuje się wystawiania niektórych filmów. Najgłośniejsze w tym dniu są orkiestry dęte, które biorą udziały w pochodach na cześć zmarłych oraz mszach.

 

Same obrzędy są raczej podobne, odbywają się msze na cmentarzach, gdzie ksiądz poświęca groby, pali się znicze oraz daje kwiaty, głównie chryzantemy oraz Astry. 

 

Różnicą jest kładzenie jedzenia i picia na grobach zmarłych w niektórych landach. Wierzy się, że umarli także nas odwiedzają, a świece muszą palić się aż do zaduszek, by zmarli znaleźli drogę do miejsca spoczynku.

 

W Moguncji przyjęły się jeszcze inne zwyczaje, na grobach kładzie się świece, w innych kształcie niż zazwyczaj, a groby są święcone, by przynieść chwilową ulgę męczennikom cierpiącym w piekle.

 

Niemcy kochają także swoje wypieki, a Allerheiligen to idealna okazja do pieczenia ciast. Po uroczystościach na cmentarzu i w kościele, rodziny zjeżdżają się na uroczysty obiad, a na stole podawane są ciasta takie jak strucla czy Gebildbrot, czyli ciasto w formie zająców ludzi czy ptaków. 

 

Tradycje w domu także są dla Niemców istotne. Zostawia się okruchy chleba i wodę, dla odwiedzających zmarłych, ale chowa się ostre rzeczy jak noże i widelce, którymi odwiedzający mógłby zrobić sobie krzywdę. W niektórych wioskach zachował się zwyczaj chodzenia dzieci po domach i śpiewania za symboliczne datki.

 

O wiele bardziej popularne i obchodzone w większej ilości landów jest jednak Halloween mające swe miejsce 31 października, gdzie dzieci przebierają się w straszne stroje i odwiedzają domostwa, prosząc o cukierki i oferując psikusy. Jednak jest to tylko rodzaj zabawy i często w landach w których Allerheiligen jest obchodzone, łączy się pielęgnowanie zwyczajów obu dni.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *