Walentynki w Niemczech

Jak się obchodzi Valentinstag w Niemczech?

W ten dzień ludzie wręczają sobie kwiaty, zazwyczaj czerwone róże, które są symbolem miłości, oraz często dają sobie słodycze. Popularne są marcepanowe słodkości z czekoladową polewą lub piernikowe serduszka oblane lukrem i romantycznie ozdobione. Na walentynkowych podarunkach często jest obrazek świni, która symbolizuje dobrobyt, pożądanie i miłość. Niemcy kierują się powiedzeniem „przez żołądek do serca” – aby podkreślić charakter tego wyjątkowego dnia, ludzie chętnie wychodzą do restauracji na romantyczną kolacje, zatem miejsca w restauracjach należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Walentynkowe wierzenia

W Niemczech ludzie wierzą w różne przepowiednie, wróżby, a także sny. Kobiety twierdzą, że mężczyzna, który przyśni się w noc poprzedzającą Walentynki, będzie ich partnerem, a zobaczony jako pierwszy w walentynkowy poranek będzie ich mężem.

 

Romantyczny język

Około 70% niemieckich par używa romantycznych zwrotów w stosunku do siebie, takich jak np. Zaubermaus (czarodziejska mysz), Spatzi (wróbelek, ptaszynka), Kuschelchen (przytulasek), Sonnenschein (słoneczko) czy Schnecke (słowa tego używać można zamiennie dla atrakcyjnej kobiety, ślimaka i drożdżówki).

 

Osoby samotne

Nie wszyscy ludzie cieszą się z Walentynek. Niemieckie statystki pokazują, że 14 lutego może być dniem znienawidzonym, przez osoby samotne. Około 7,5 miliona Niemców wciąż szuka swojej drugiej połówki. Osoby starsze, często owdowiałe, mogą przeżywać smutek w związku z brakiem ukochanej osoby. W takiej sytuacji senior nie powinien zostawać sam -należy go wspierać, rozmawiać i przywoływać pozytywne wspomnienia. Warto zaplanować ten dzień w taki sposób, aby samotna osoba mogła cieszyć się rodziną lub spędzić czas z przyjaciółmi, co zapewni jej dobry nastrój.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *