W jaki sposób pielęgnować osobę obłożnie chorą?
Większość osób, które zajmują się cierpiącymi – czy to swoimi rodzicami, czy podopiecznymi w ramach domowej, indywidualnej opieki albo w domach i ośrodkach specjalistycznych – często skarżą się na chroniczne bóle kręgosłupa, które mogą nawet uniemożliwić im pracę i normalne funkcjonowanie. Jak skutecznie sprawować opiekę, a jednocześnie nie narazić na szwank naszego zdrowia?
Układanie na boku osoby chorej
To jedna z najbardziej podstawowych pozycji w pielęgnacji nad osobą leżącą. Możemy w niej swobodnie umyć i przebrać osobę oraz zmienić prześcieradło na którym leży. Jeśli zabierzemy się do tego manewru odpowiednio, to nawet osoba drobnej postury poradzi sobie ze sporo większym ciałem podopiecznego. Podstawą każdej czynności, którą wykonujemy z chorym, jest odpowiedni kontakt z nim – nawet jeśli osoba jest w takim stanie, że nie jest w stanie się komunikować, musimy uprzedzić ją o tym, co za chwilę stanie się z jej ciałem.
Łóżko ustawiamy tak, by było w poziomie – żadna część, ani nogi, ani głowa – nie mogą być uniesione do góry. Poduszę wyciągamy delikatnie spod głowy podopiecznego, po czym ustawiamy się po tej stronie łóżka, na która chcemy przekręcić ciało chorego. Przekręcając chorego na lewą stronę, jego lewa rękę zginamy i kładziemy na klatce piersiowej, a prawą układamy luźno wzdłuż tułowia. Nogi ustawimy następująco: prawa zginamy w kolanie, a lewa pozostaje luźna i wyprostowana. Teraz pozostaje nam już tylko bez większego wysiłku przekręcić chorego na stronę, którą potrzebujemy. Jak się okazuje nie jest to ani trudne, ani wymagające wielkiej siły fizycznej.
Sadzanie osoby chorej na fotelu, łóżku lub wózku
Czasami trzeba przenieść chorego na badania lub po prostu usadzić wygodnie przed telewizorem. Co robimy w takiej sytuacji? Zaczniemy od podciągnięcia na łóżku. Opieramy nogi osoby, zgięte w kolanach. Stajemy u wezgłowia łóżka, przekładamy ręce pod barkami i podciągamy chorego do góry. Warto pamiętać, by oprzeć uda o rant łóżka, co przeniesie większość ciężaru na nogi i nie obciąży tak kręgosłupa.
Jeśli chodzi o transportowanie chorego na wózek lub fotel, zaczynamy od usadzenia go na brzegu łóżka. Kładziemy chorego na boku, w taki sposób, żeby kolana lekko wystawały poza brzeg łóżka. Później ciągniemy delikatnie, ale stanowczo za bark, jednocześnie zsuwając nogi podopiecznego z łóżka. Tak usadzonego chorego chwytamy rękami – obejmujemy go i trzymamy za pasek lub materiał spodni. Unosząc osobę swoimi kolanami staramy się ustabilizować kolana chorego. Bardzo pomocny w tym zabiegu będzie specjalny pas służący do przenoszenia, który można nabyć w każdym sklepie ze sprzętem medycznym.
Dbajmy o siebie nie tylko w pracy!
Zdrowy kręgosłup to nie tylko kwestia zachowania odpowiedniej techniki w pracy, ale także zwrócenie uwagi na pewne elementy poza nią. Przede wszystkim znakomitą odskocznią dla zmęczonego organizmu mogą być ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców. Odpoczywając starajmy się trzymać wyprostowaną postawę, a leżąc nie stosujmy zbyt wielu poduszek pod głowę – najlepiej żadnej lub specjalnie wyprofilowaną, która odciąża kręgosłup. Na bóle pleców idealny będzie twardy materac lub leżenie na twardej powierzchni, na przykład na podłodze. Dodatkowo pamiętajmy, aby w codziennych czynnościach nie schylać się, by podnieść rzecz, tylko kucnąć po nią – większość urazów i bóle biorą się właśnie z dźwigania zbyt dużych obciążeń w złej pozycji.