Sylwestrowe tradycje w Niemczech – jak Niemcy świętują Nowy Rok?
Sylwester coraz bliżej, dlatego w Polsce wielu z nas zapatruje się w szampana, brokatowe kreacje i fajerwerki. Ale czy nasi zachodni sąsiedzi obchodzą Sylwestra w ten sam sposób czy może mają swoje własne tradycje związane z tym świętem? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym tekście.
Jak Niemcy obchodzą Sylwestra?
W Niemczech, podobnie jak w Polsce, bardzo często organizowane są zarówno kameralne domówki w gronie najbliższych jak i większe bankiety oraz duże imprezy plenerowe. Imprezom sylwestrowym towarzyszą dania rybne, które zgodnie z tradycją mają zapewnić szczęście w nadchodzącym roku. Na stołach naszych sąsiadów znajdziemy np. zupę rybną czy karpia a także zupę z soczewicy oraz kiszoną kapustę, która symbolizuje szczęście i bogactwo.
Co ciekawe Niemcy również mają swój ulubiony film, który jest corocznie puszczany w tym okresie od 1963 roku. Dinner for One to kultowy film, który każdego roku zbiera miliony ludzi przed ekranem. Opowiada on o wieczorze urodzin arystokratki – panny Sophie, która zaprosiła na kolację znajomych, jednak żaden z nich się nie pojawił, dlatego w rolę każdego z nich wciela się jej lokaj.
Noworoczne przesądy
Jedną z najpopularniejszych tradycji jest wręczanie bliskim talizmanów (tzw. Glücksbringer) by przynieść im szczęście w nadchodzącym roku. W Niemczech symbolem bogactwa i dobrobytu jest świnia, dlatego w wielu sklepach w tym okresie można kupić figurki lub słodycze w kształcie tego zwierzęcia.
Symbolem powodzenia, który jest obecny także w Polsce jest rybia łuska, którą zgodnie z tradycją należy włożyć do portfela a wtedy jej właścicielowi nigdy nie zabraknie pieniędzy.
Lanie ołowiu (obecnie ze względu na toksyczność substancji zastąpionego przez wosk) to kolejny noworoczny przesąd obecny u naszych sąsiadów. Zabawa przypomina nasze andrzejkowe wróżby i polega na wróżeniu z kształtów, które ułoży wosk na wodzie.
O północy Niemcy życzą sobie pomyślności w nowym roku poprzez słowa Guten Rosch a następnie wznoszą toast szampanem lub ponczem, które są pite ze wspólnego kieliszka. Gdy wszyscy goście wypiją za szczęście w nowym roku – kieliszek należy stłuc wyrzucając go przez ramię.
W Polsce obecny jest przesąd zabraniający zamiatać w Nowy Rok, aby nie wymieść szczęścia z domu. Natomiast w Niemczech nie należy wtedy prać i suszyć, co jest związane ze starą germańską legendą. Z obawy przed gniewem boga wojny – Wodana, który mógłby się zaplątać w rozwieszone pranie w trakcie nocnej wędrówki ze swoją armią – zdecydowano się nie wykonywać tych czynności domowych w ostatnim dniu roku.
Niektóre z niemieckich tradycji noworocznych są naprawdę ciekawe, jednak jedno jest pewne – szampańska, huczna zabawa jest mile widziana zarówno w Polsce jak i u naszych zachodnich sąsiadów.
Wiedzieliście o którychś z przesądów? Gdzie spędzacie Sylwestra w tym roku? Koniecznie dajcie znać.
Źródła:
https://www.nocowanie.pl/zwyczaje-sylwestrowe-i-noworoczne-w-niemczech.html
https://bimkal.pl/niemcy/sylwester
autor: Natalia Worobel