Regiony Niemiec

1. Hesja – idealnie miejsce dla fanów pieszych i rowerowych wędrówek.

 

​Znajdują się tam pasma gór Taunus, Vogelsberg, Spessart i Odenwald, które zapewniają wspaniałe widoki i wiele szlaków.

 

Jeśli jednak wolicie zwiedzać zabytki, Hesja ma do zaoferowania wiele atrakcji. rozciągający się między Renem a Dunajem 550 km fragment rzymskiego systemu umocnień granicznych, należy do największych zabytków archeologicznych w Europie środkowej. Jest piękny i wielki, a w roku 2005 został Wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Stolicą tego landu jest Wiesbaden i znane jest ze swych źródeł termalnych, a wycieczkę najlepiej rozpocząć od pojechania do Kaiser-Friedrich-Therme, która znajduje się na terenie starej rzymskiej łaźni parowej. Jest to kompleks saun rozciągających się na powierzchni aż 1,5 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się tam także wiele wspaniałych miejsc jak pałac Biebrich, pałac książąt Nassau, czy willa Söhnlein, która wyglądem przypomina biały dom w Waszyngtonie.

 

W Wiesbaden nie da się nudzić. Są teatry, muzea, nawet sam ratusz to dzieło architektury, a żądni przygód i ryzyka, odnajdą się w tamtejszym kasynie.

 

Najbardziej niesamowitym miejscem, znajdującym się na terenie Hesji, jest jednak Kassel. Jst w w nim Wilhelmshöhe czyli największy park górki w Europie. W samym parku znajduje się wiele atrakcji, jak wodospad Wasserspiele, także wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO, akwedukty, gejzery, mini wodospady, oranżeria, pałac, a nawet neogotycki zamek Löwenburg, wspaniały budynek, z pięknym widokiem, który zapiera dech w piersiach nawet najbardziej wymagającym.

 

Mówiąc o Hesji nie można zapomnieć o najpopularniejszym mieście na tym terenie – Frankfurt nad Menem. Odbywa się tam wiele targów i wystaw, o każdej porze roku. Architekturą także nie zostaje w tyle, a najwyższy budynek w mieście ma aż 298,7m czyli 56 pięter! 

 

 

2. Turyngia – czyli dzikie Niemcy, pełne rzek, jezior i lasów. 

 

​Jest zdominowane przez górzyste pasma Lasu Turyńskiego w którym najwyższą górą Großer Beerberg znajdująca się na wysokości 983 m n.p.m. Las Frankoński który jest…pasmem gór, także odgrywa na terenie Turyngii dużą rolę.

 

Po za górami i lasami, mamy również rzeki, a największe z nich to Soława, Werra oraz Unstruta.

 

Turyngia to nie tylko natura, ale także piękne miasta. Stolicą jest Erfurt, która obrasta w piękne zabytki jak Katedra Najświętszej Maryi Panny, czyli Gotycka katedra wzniesiona na pozostałościach kościoła biskupiego poświęconego biskupowi Bonifacemu w 742 roku, Most Kramarzy, czyli most domów – symbol Erfurtu. Na terenie Erfurtu przebywał oraz studiował słynny niemiecki reformator religijny, teolog i inicjator reformacji Marcin Luter.

 

Dla spragnionych egzotyki, miasto ma do zaoferowania Zoo o powierzchni aż niemal 63 hektarów, w którym znajduje się 1.064 zwierząt. 193 gatunków z wszystkich części świata, w tym afrykańskie słonie, nosorożce, żyrafy i liczne gatunki ptaków i gadów

 

 

3. Bawaria – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Niemiec.

 

Jako, iż Bawaria ma ogromną powierzchnię, łączy w sobie wiele pięknych naturalnych miejsc, od gór, przez rzeki po lasy i jeziora. W samej Bawarii znajduje się aż 20 rzek w tym Dunaj czy Alz, 3 jeziora i kila wyjątkowych szczytów, w tym Alp Bawarskich.

 

Jeśli chodzi o zabytki, Bawaria nie odpuszcza konkurencji i ma wiele do zaoferowania. Katedr, kościołów i rezydencji jest tam mnóstwo, a wśród nich Zamki Ludwika II, Zamek w Norymberdze, Rezydencja biskupów Würzburga i Kościół pielgrzymkowy w Wies. Kilka z zabytków Bawarii, a jest ich aż 5, wpisanych zostało na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

 

Ciekawostką dla fanów mitologii nordyckiej, może być… Valhalla, znajdująca się nad Dunajem, a w niej popiersia upamiętniające sławne postacie ze świata, takie jak Ludwig van Beethoven, Katarzyna II czy Mikołaj Kopernik. Wszystkie te zabytki znajdują się jednak poza stolicą Bawarii jaką jest Monachium. W mieście można znaleźć wiele innych wspaniałych miejsc, np. katedra Najświętszej Marii Panny, barokowy pałac Nymphenburg, a spragnieni polskości mogą udać się do Rezydencji w Monachium, w której muzeum zgromadzone są bogate zbiory polskie, pochodzące z czasów I Rzeczypospolitej.

 

Bawaria jest jednak na świcie znana z czegoś innego, a jest to kultura bawarska, świętowana np. podczas Oktoberfestu. Coroczna, trwająca wiele dni impreza, gdzie zacierane są różnice, pite jest wiele litrów piwa i doświadcza się kultury niemieckiej z jej najpiękniejszej strony

 

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *