Przystanek – Dortmund

Dortmund

Przystanek – Dortmund.

Miasto położone na zachodzie Niemiec, jest dość ważnym ośrodkiem przemysłowym. Niestety dla wycieczkowiczów nie jest z całą pewnością głównym punktem planowanych wycieczek ze względu na to, iż nie jest to miejsce typowo turystyczne ale okazuje się, że możemy tu znaleźć parę miejsc, które warto zobaczyć.

Symbolem miasta są zdecydowanie skrzydlate nosorożce, które można spotkać spacerując jego ulicami. Pierwsza taka rzeźba pojawiła się niegdyś przed wejściem do filharmonii Konzerthaus Dortmund, a kolejne figurki w różnych częściach miasta pojawiały się przy okazji odbywających się w Niemczech, Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, zostając po dziś dzień.r

Na terenie miasta znajdują się historyczne zabytki liczące kilka stuleci. Warto z tą myślą udać się do kościoła św. Rajnolda, który uważany jest za geograficzny środek miasta. Spacerując po Starym Rynku można podziwiać można stare fontanny, które na początku XX wieku służyły jako koryta dla zwierząt.

Pobyt w Dortmundzie można uatrakcyjniać i unowocześnić, zapoznając się z naszą listą:

Botanischer Garten Rombergpark – ten ogród botaniczny to częścią parku Westfalen w której uprawiane są przede wszystkim kwiaty wiosenne. Wiosną kwitną tu połacie krokusów, tulipanów, żonkili, narcyzów i szafirków. Na trawnikach można odpoczywać. W obrębie ogrodu znajduje się także niewielki staw.

Deutsches Fußballmuseum – Nowoczesne interaktywne i multimedialne niemieckie muzeum piłki nożnej otwarte w 2015 roku. Jego utworzenie było pokłosiem odbywającego się w 2006 roku w Niemczech mundialu. Na wystawach można poznać historię niemieckiego futbolu, jego największe sukcesy oraz najwybitniejszych piłkarzy.

Ruine Hohensyburg – Ruiny średniowiecznego zamku, stojące na niewielkim wzgórzu. Do II wojny światowej zamek był zamieszkiwany ale w XIX wieku przemieniono go w romantyczną rezydencję. Do dziś przetrwały duże fragmenty ścian o wysokości 2 pięter oraz ośmioboczna wieża, na której znajduje się punkt widokowy.

Florian Turum – Wieża widokowa i telewizyjna, mierzy blisko 210 m. Na wysokości 142 i 145 m znajdują się dwie platformy obserwacyjne, z których rozpościera się widok na panoramę Dortmundu i jego okolic. Na szczycie znajduje się przeszklona obrotowa restauracja.

Kindermuseum Adlerturm – Interaktywne muzeum średniowiecza przeznaczone dla dzieci, które znajduje się w wieży. Jest to rekonstrukcja jednej z wież obronnych z pasa murów otaczających w średniowieczu Dortmund. Zbudowano ją w 1992 roku. Stoi na palach nad oryginalnymi fundamentami by nie naruszać ich konstrukcji.

Dortmund jest bardzo znany ze swojej piłkarskiej drużyny – Borussia Dortmund.
Borussia była jednym z klubów-założycieli Bundesligi i jest jednym z najbardziej utytułowanych w Niemczech. Na swoim koncie mają liczne tytuły mistrzowskie jak i zdobyte puchary. Szczególnie dla kibiców, obowiązkowym punktem będzie zatem:
Signal Iduna Park – obiekt, na którym rozgrywane są mecze. Jest to także szósty co do wielkości stadion w Europie a jednocześnie największym stadionem w Niemczech.
Borusseum – muzeum przedstawiające historię i dokonania klubu. Można zobaczyć zdobyte trofea, stroje zawodników, pamiątki klubowe, zdjęcia z meczów i treningów oraz poznać najważniejszych piłkarzy drużyny.

Pomimo tego, że Dortmund nie znajduje się w czołówce najpiękniejszych miast Europy, przyjezdni mogą z łatwością odkryć interesujące zakątki i zaciekawić się architekturą przemysłową.

https://tropter.com/pl/niemcy