Przekazanie pałeczki, czyli opiekunka na wymianę.

Kim jest opiekunka na wymianę?

Mając na myśli opiekunkę osoby starszej i sposobność jej pracy, zwykle przyjmuje się, że będzie to praca długofalowa z jedną osobą. I przyznam się, że sama tak myślałam, ale do czasu . Zgłębiając “tajniki” pracy opiekunki dowiedziałam się, że wcale nie musi być to jeden podopieczny, a nasza praca może składać się z kilku zleceń.
Opiekunka na wymianę nie ogranicza się tylko do jednej opcji tzn. ja opiekowałam się Panem X, Ty Panem Y, ale teraz się zamienimy. Owszem – taka możliwość też istnieje, ale tak naprawdę ta “wymiana” daje nam dużo więcej możliwości.
Już na początku swojej pracy, a właściwie jej poszukiwań, możemy zaznaczyć w agencji pośrednictwa, że interesuje nas praca opiekunki na wymianę na zasadzie np. 3:1, 2:2 itp. Te zapiski oznaczają liczbę przepracowanych miesięcy/tygodni względem wolnych tzn. 3:1 oznacza, że po 3 miesiącach przepracowanych, chcemy mieć 1 miesiąc wolnego, etc. W takiej sytuacji wkracza opiekunka na wymianę. Może to być jednorazowa sytuacja, np. okres świąteczny , w którym ktoś szuka pracy w tym charakterze, a przy okazji chce dorobić, a może być to długofalowa współpraca.
Pracując w charakterze opiekunki na wymianę, mamy także możliwość podjęcia kilku zleceń u różnych podopiecznych, jednak bardzo ważne jest odpowiednie sprecyzowanie swoich oczekiwań już na samym początku współpracy z Aktivmed24.

Czy zakres pracy opiekunki na wymianę jest szerszy? Czy ma więcej obowiązków?

Zakres pracy jest taki sam dla każdej opiekunki. Należy jednak pamiętać, że sam proces wymiany wymaga pewnych przygotowań i ustaleń, szczególnie jeśli jest to pierwsza wymiana.

Jak mam się przygotować do wymiany?

Tak naprawdę pytanie powinno brzmieć: Jak nas przygotować? bowiem cały proces wymiany – czy to jednorazowy, czy też systematyczny- obejmuje 3 strony tj. obecną opiekunkę, opiekunkę na wymianę i podopiecznego (i jego rodzinę).

Na początku dobrze jest skontaktować się z naszą zmienniczką (telefonicznie, e-mailowo) i porozmawiać. Opowiedzieć o podopiecznym, o pracy, zakresie obowiązków. Powiedzieć o oczekiwaniach rodziny i samego podopiecznego.
Przydatne będzie także spisanie powyższych informacji na kartce. Pamiętajmy, aby ująć tam spis leków przyjmowanych przez kuracjusza, choroby, ewentualne alergie, ulubione potrawy, zajęcia, itp.

Przed samą wymianą dobrze jest załatwić wszelkie możliwe sprawy urzędowe, zdrowotne tj. Zapisać podopiecznego na wizytę lekarską (jesli jest taka potrzeba), wykupić leki na najbliższy okres, zaopatrzyć dom w potrzebne produkty spożywcze i artykuły chemiczne. Pozwólmy naszej zmienniczce spokojnie się zaklimatyzować:).

Głównym punktem w tej kwestii powinna być rozmowa z naszym podopiecznym. Przy wspólnej herbacie, lub na spacerze – w sprzyjających warunkach- przygotujmy go na przyjazd nowej opiekunki. Opowiedzmy mu o niej , o jej doświadczeniu, zainteresowaniach i zapewnijmy, że będzie w dobrych rękach:). Nie pozwólmy, aby ta wymiana wpłynęła negatywnie na naszego kuracjusza. Dajmy czas sobie i innym zainteresowanym na oswojenie się z tą sytuacją – to nie bieg w sztafecie ;).Zreszta nawet tam, zbyt szybkie i niedokładne przekazanie pałeczki kończy się fiaskiem.

Jeśli uda nam się spotkać z drugą opiekunką i wszystko jej pokazać – to fantastycznie. Czasami jednak jest tak, że nie ma możliwości osobistego poznania. W takiej sytuacji zostawmy jej kontakt do siebie – numer telefonu, e-mail, kontakt poprzez media społecznościowe – tak, aby w razie wątpliwości mogła do nas zadzwonić i skorzystać z rady.
Może się okazać, że Pan Klaus ma ochotę na Twój popisowy sernik, a Ty nigdzie nie zostawiłaś przepisu;).
Firma Aktivmed24 posiada sporo fajnych sprawdzonych wymian https://aktivmed24.pl/oferty-pracy.html Taka wymiana ma służyć wszystkim. To doskonały sposób na dalszy rozwój, poznanie nowych ludzi i dodatkowe wynagrodzenie..Pamiętajmy jednak, że w tym całym procesie najważniejszy jest człowiek.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *