Poranne ćwiczenia? dlaczego są takie ważne?
Wiadomo, że nie zawsze mamy czas na spacer na siłownię, wykonanie pełnego treningu i przygotowanie pełnowartościowego posiłku o wymierzonych proporcjach. Są jednak sposoby na podtrzymywanie zgrabnej sylwetki i zaopiekowanie się swoim zdrowiem i wcale nie wymagają nakładów czasowych ani finansowych. Wystarczy piętnaście-dwadzieścia minut każdego ranka poświęcić na ćwiczenia. Jakie niesie to ze sobą korzyści?
5 powodów, dla których warto ćwiczyć rano
Po pierwsze – to lepsze niż kawa!
Każdy z nas przechodził przez to nie raz. Zwłaszcza w okresie jesienno -zimowym, spoglądając przez okno i widząc szary, mokry i chłodny krajobraz, mamy ochotę zakopać się pod kołdrą i nie wychodzić z bezpiecznego gniazdka nawet na krok. Uczucie zmęczenia i senności próbujemy pokonać solidnym zastrzykiem kofeiny, więc spożywamy kawę za kawą, a mimo to znużenie nie ustępuje.
O wiele zdrowszym sposobem na pobudzenie z rana jest wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych – spowoduje to podwyższenie tętna i pozwoli rozciągnąć zastałe po całej nocy mięśnie. Dodatkowo zamiast kawy warto wypić szklankę ciepłej wody z miodem i cytryną. Ta mieszanka to naturalny izotonik – o wiele zdrowszy niż sztucznie barwione produkty, które możemy kupić w sklepach. Uzupełni niedobory płynów w naszym organizmie i spowoduje szybsze trawienie pokarmów.
Ładna sylwetka
Wiadomo, że te kilkanaście minut nie wpłynie na kształt naszego ciała tak, jak kilka godzin spędzonych na siłowni, jednak to dobry początek, by nasze ciało wyglądało o niebo lepiej, a my sami żebyśmy czuli się w nim lepiej niż zwykle. Dobry stretching z rana pomoże zniwelować bóle i rozluźni mięśnie. Kilkanaście przysiadów lub dawka intensywnego cardio pobudzą metabolizm i pozwolą na szybsze spalanie niechcianych kalorii i tłuszczyku. Poranne ćwiczenia zaleca się zwłaszcza osobom, które na co dzień są mało aktywne i nie zajmują się żadnym sportem, a także ludziom, którzy ze względu na specyfikę wykonywanego zwodu większość życia spędzają przy biurku.
Przypływ radości
Bardzo wielu lekarzy psychiatrów zaleca uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej osobom zmagającym się z zaburzeniami depresyjnymi. Uprawianie sportu powoduje, że w ciele człowieka wydziela się duża dawka endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Ruch daje zatem takie same efekty jak jedzenie czekolady czy przytulanie. Warto ćwiczyć dla zdrowej głowy i walki z codziennym stresem.
Wyrabiasz w sobie dobre nawyki
Podobno, żeby coś weszło w krew i stało się dla nas oczywistym odruchem, wystarczy robić to przez trzy tygodnie każdego dnia. Posiadanie dobrych nawyków jest niezwykle istotne i daje długofalowe rezultaty. Aby nawyk powstał, trzeba go mocno sprecyzować – „poranna gimnastyka” to trochę za mało. Załóż sobie konkretne cele: 30 skłonów, 30 przysiadów, 30 pompek, etc. Nie tylko poczujesz się lepiej pod względem zdrowotnym i kondycyjnym, ale także sprawisz, że zaczniesz lepiej postrzegać samego siebie i poczujesz się bardziej pewny, bo będziesz miał świadomość, że sukcesywnie realizujesz postawione sobie cele.
Lepsze krążenie krwi
Do niedawna na problemy z krążeniem skarżyli się raczej ludzie starsi, jednak z każdym rokiem coraz więcej młodych osób toczy walkę o prawidłową cyrkulację krwi. Powodem jest oczywiście siedzący tryb życia, spędzanie wielu godzin w jednej pozycji, w niewielkiej odległości od ekranu monitora, a do tego kiepska dieta i stres. Poświęć kilka minut z rana, by zrobić kolejny krok w walce o swoje zdrowie. Kilka ćwiczeń gimnastycznych, spacer do pracy lub po niej i odpowiednia suplementacja w oparciu o lekarską konsultację pomogą ci szybko poczuć się lepiej i zwalczyć objawy postępujących chorób cywilizacyjnych.