Płatności kartą w Niemczech
Płatności kartą
W Niemczech płatności kartą są na podobnym poziomie co w Polsce. W większości miejsc można rozbić zakupy bezgotówkowo. Takie miejsca są specjalnie oznaczone, podobnie jak w naszym kraju. Oczywiście nadal można się spotkać z sytuacją, że w danym miejscu nie będzie terminala płatniczego. Często jest jednak możliwość pobrania rachunku i zapłacenia przelewem.
Czy nasza karta, wydana w Polsce, będzie działać w Niemczech? Zarówno przy wypłatach z bakomatu, jak i płatnościach, karty wydawane przez polskie banki będą działać. Jednak będą przy tym odprowadzane prowizje do banku za przewalutowanie.
Co zrobić, aby zmniejszyć koszty korzystania z karty? Jeszcze będąc w Polsce, można zapytać w swoim banku o konto prowadzone w euro. Każdy bank oferuje swoim klientom takie konta. Warto jednak zapytać, czy wypłaty z bankomatów poza Polską są darmowe, czy też zostanie naliczona prowizja. Lepiej wybrać taki bank, gdzie tej prowizji nie ma. Dostaje się do niego kartę, którą można płacić i wypłacać pieniądze w bankomacie bez prowizji za przewalutowanie. Założenie konta jest darmowe i bardzo szybkie. Jednak na wyrobienie karty trzeba będzie poczekać. Najczęściej jest ona wysyłana już następnego dnia roboczego, jednak ten proces może się przeciągnąć nawet do 10 dni. Innym sposobem jest założenie konta w banku niemieckim. Karty do takich kont są oznaczone znakiem EC. Jednak mogą to zrobić tylko osoby znające język i posiadające meldunek na terenie Niemiec.
Wypłata pieniędzy w bankomacie
Podczas wypłat pieniędzy z bankomatu musimy liczyć się z prowizją nałożoną przez bank. Podobnie jest w Polsce. Jednak podczas korzystania z bankomatów za granicą warto zwrócić uwagę na dwie dodatkowe kwestie.
Pierwszą z nich jest prowizja Surcharge. Naliczana jest przez operatorów bankomatów. Podczas próby wypłacenia pieniędzy zostanie nam wyświetlony komunikat, że taka prowizja zostanie policzona. W takim wypadku możemy albo się na nią zgodzić (i ponieść dodatkowe koszta) albo zrezygnować z transakcji i poszukać innego bankomatu, gdzie takiej prowizji nie ma.
Drugą kwestią jest prowizją DCC. Jest to automatyczne przewalutowanie, jest ono mniej korzystne, niż gdyby przewalutowanie miał wykonać bank. Tak jak we wcześniejszym przypadku, tak i tutaj, zostaniemy ostrzeżeni specjalnym komunikatem o takiej prowizji. Nie musimy jednak szukać innego bankomatu. Możemy nie wyrazić zgody na prowizję DCC, a przewalutowaniem zajmie się nasz bank.
Podsumowując, płatność kartą za granicą jest prosta. W większości przypadków możemy zapłacić kartą taką, jaką mamy. Jednak może się to wiązać z niepotrzebnymi kosztami. Natomiast fani płatności gotówkowych powinni pamiętać, aby pieniądze wymienić jeszcze w Polsce. Warto również zorientować się w ofertach kantorów internetowych. Często oferują one korzystniejsze kursy i prowizje.