Opieka nad osobą z cukrzycą
Osoby starsze bardzo często borykają się z różnymi schorzeniami i chorobami. Jedne spowodowane są “przypadłością wieku” inne style życia, nawykami seniora, etc. Jedną z chorób, która dość często towarzyszy naszym podopiecznym jest cukrzyca. Jak sobie z nią poradzić? Jak opiekować się seniorem z cukrzycą?
Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca jest poważną chorobą i dotyka wiele osób. Ryzyko cukrzycy wzrasta z wiekiem, w rezultacie czego, ??cukrzyca jest powszechna u osób starszych – szacuje się, że ponad 1/4 dorosłych w wieku powyżej 60 lat ma cukrzycę. Mówimy o niej wtedy, gdy poziom glukozy (zwany także cukrem) we krwi jest zbyt wysoki.
Dlaczego tak się dzieje?
Nasz organizm potrzebuje glukozy do energii. W czasie jedzenia trzustka uwalnia insulinę – hormon, który pomaga glukozie dostać się z pożywienia do komórek. Osoby chore na cukrzycę nie wytwarzają insuliny w odpowiedniej ilości, lub nie wykorzystują jej prawidłowo. Glukoza gromadzi się we krwi i nie dociera do komórek, co prowadzi do powikłań przede wszystkim m.in. uszkodzenia nerek, oczu, serca, stóp etc.
Jakie mamy rodzaje cukrzycy?
Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy.
– Cukrzyca typu 1, w której organizm nie wytwarza insuliny;
– Cukrzyca typu 2, w której organizm nie wytwarza i nie wykorzystuje dobrze insuliny. Sprzyja temu nadwaga, brak aktywności fizycznej i uwarunkowania genetyczne (cukrzyca w rodzinie).
Istnieje ogólnie przyjęte założenie, że cukrzyca typu 1 ma miejsce głównie pojawia się głównie u dzieci i młodych ludzi, natomiast typu 2 ma swój początek w wieku dorosłym. Nie wyklucza się jednak, że u dzieci może mieć miejsce cukrzyca typu 2, a u dorosłych typu 1.
Jak powinna wyglądać opieka osobą chorą na cukrzycę?
Każda opiekunka, której podopieczny mierzy się z tą chorobą powinna uważnie go obserwować, a o wszystkich nieprawidłowościach informować na bieżąco lekarza. Wśród standardowych czynności możemy wyróżnić:
– Kontrolowanie poziomu glukozy. Zbyt wysoki poziom cukru (hiperglikemia), lub zbyt niski (hipoglikemia) może stanowić zagrożenie dla życia. Częstotliwość przeprowadzania takiego badania zależy od indywidualnych predyspozycji i zaleceń lekarskich.
– Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Istotne jest, aby w menu podopiecznego znalazły się produkty dozwolone cukrzykom, dlatego tak ważna jest dokładka znajomość używanych produktów. W związku z tym dobrze jest zapoznać się z etykietą towaru, żeby nie narazić seniora na dodatkowe problemy zdrowotne.
– Aktywność fizyczna, czyli spacery, ćwiczenia, zajęcia. Poprawiają one poziom glukozy we krwi, a co za tym idzie lepsze samopoczucie seniora. Możemy stworzyć plan aktywności fizycznej na dany miesiąc i skutecznie się go trzymać.
– Przyjmowanie leków. Należy je zażywać zgodnie z lekarskimi zaleceniami nawet jeśli czujemy się dobrze. Nie możemy podjąć samodzielnej decyzji o odstawieniu leku lub pominięcia dawki.
-Zdrowy tryb życia – zadbaj o to, aby Twój podopieczny zrezygnował z używek m.in. alkohol, papierosy, oraz wprowadził zdrowy styl życia.
– Pamiętaj o profilaktycznych badaniach, które dobrze wykonywać chociaż raz w roku m.in. morfologia, podstawowe badanie moczu, badanie oczu, kontrola uzębienia etc. Wtedy jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować stan zdrowia naszego podopiecznego, co w rezultacie wpłynie na dalszą współpracę.
Reasumując, z cukrzycą można żyć i normalnie funkcjonować, ale należy stosować się do pewnych zaleceń, które mają na celu lepsze samopoczucie i zdrowie seniora