Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii
3 maja nie tylko obchodzimy święto Konstytucji ale także międzynarodowy dzień Astmy i Alergików. Łzawienie oczu, kichanie, kaszel albo świąd i pokrzywka to częste objawy alergii. Wywołana przez alergeny, czyli substancje na co dzień obecne w otoczeniu człowieka, nie powoduje dolegliwości u osób zdrowych. .
Alergia
Alergia to nieprawidłowa reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Układ odpornościowy (immunologiczny) człowieka posiada zdolność do obrony przed różnymi czynnikami występującymi w środowisku, na przykład zakaźnymi lub toksycznymi dla organizmu. Niekiedy jednak obrona ta może osiągać zbyt duże nasilenie, nieadekwatne do rzeczywistego zagrożenia. Alergia (zwana też nadwrażliwością) oznacza właśnie taką nadmierną nieprawidłową reakcję organizmu na nieszkodliwe czynniki środowiskowe, zwane alergenami. Zostają one rozpoznane przez układ immunologiczny jako potencjalnie niebezpieczne i wywołują odpowiedź w celu ich wyeliminowania, co prowadzi do uszkodzenia tkanek i zapoczątkowuje proces chorobowy. Proces ten obserwujemy pod postacią objawów choroby alergicznej układu oddechowego, pokarmowego, oka lub skóry.
Sposoby na alergie:
- unikanie kontaktu z alergenami – w zależności od rodzaju alergii , może to być dieta eliminacyjna, usunięcie z mieszkania lub domu przedmiotów powodujących uczulenie (na przykład niklu lub latekstu), pozbycie się potencjalnych źródeł alergii wziewnej np. dywanów, koców, zasłon i innych przedmiotów, które trudno oczyścić z pyłków i roztoczy, lub po prostu unikanie kontaktu z konkretnymi nosicielami alergenów, rzadkie wychodzenie na zewnątrz w czasie pylenia traw.
- dieta na alergię – unikanie produktów zawierających duże ilości histaminy lub powodujących jej wydzielanie w organizmie (ostrych przypraw, pomidorów, kiszonych warzyw, cytrusów, truskawek, kakao, wina);
- działania doraźne – stosowanie filtrów powietrza dedykowanych alergikom, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach (na przykład przez używanie dyfuzorów), utrzymywanie czystości w domu (regularne odkurzanie, przecieranie kurzu), koszenie trawy (lepiej, żeby ktoś to zrobił za osobę uczuloną, a w miastach – żeby służby miejskie regularnie przycinały trawniki);
- regularna higiena – na przykład w okresie silnego pylenia wielu alergików odczuwa ogromną ulgę po przemyciu twarzy, dłoni i przedramion; regularne mycie włosów i częstsze niż zazwyczaj prysznice pomagają zmyć z ciała powodujące reakcję alergiczną pyłki (to bardzo pomaga w przypadkach alergii u dzieci); warto też częściej zmieniać wierzchnią warstwę ubrań (koszulki, bluzki, koszule, spodnie i spódnice).
Te domowe sposoby na uczulenie mogą znacznie poprawić jakość funkcjonowania alergików – zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Astma
Astma to choroba objawiająca się występowaniem napadów duszności oraz kaszlu. Należy do grupy chorób zapalnych. Spowodowana jest ona infekcjami zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi. Może pojawi się pod wpływem silniejszego stresu. Do objawów astmy zaliczamy: świszczący oddech, kaszel, duszności. Należy podkreślić, iż jest to choroba nieuleczalna. W Polsce na astmę oskrzelową cierpi ponad 3 miliony osób.
Jakie są przyczyny tej choroby?
Niestety przyczyny nie są jeszcze do końca znane, jednakże można wskazać kilka czynników, które mają wpływ na napady astmy. Wśród nich wyróżnia się reakcję alergiczną, mechanizmy zapalne oraz immunologiczno- alergiczne.
Przy tej chorobie zaleca się regularnie odkurzać, czyścić meble, zamykać okna, kiedy zewnętrzne powietrze jest zanieczyszczone. Podczas prac domowych zakładać maskę przeciwpyłową. Zainwestować w oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA, który zapewni w domu czyste i zdrowe powietrze bez alergenów.
źródła
https://www.worknow.com.pl/blog/miedzynarodowy-dzien-astmy-i-alergii,35
https://dimedic.eu/pl/wiedza/domowe-sposoby-na-alergie-naturalne-leczenie-uczulen#2