Fasching czyli zabawa (prawie) bez końca!

Sezon karnawałowy w Niemczech trwa przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, aż do rozpoczęcia Wielkiego Postu, który przypada w lutym lub na początku marca. W tym okresie w różnych niemieckich miastach w wyznaczone dni odbywają się parady uliczne.

W Niemczech karnawał nazywany jest piątą porą roku (fünfte Jahreszeit) – mamy tam zimę, wiosnę, lato, jesień i właśnie karnawał!

Został tylko tydzień…

Ostatni tydzień karnawału ma szczególne znaczenie. Tydzień ten zaczyna się w czwartek, a kończy…we wtorek! Poszczególne dni tygodnia mają swoje specjalne nazwy i, choć mogą się one trochę różnić w zależności od regionu, obchodzi się je tak samo na terenie całego kraju naszych sąsiadów.

I tak kolejno:

  • Schmotzigen Donnerstag to tłusty lub babski czwartek,
  • Rußigen Freitag to tłusty piątek,
  • Schmalziger Samstag to tłusta sobota,
  • Tulpensonntag to niedziela Tulipana,
  • Rosenmontag to różany poniedziałek,
  • Fastnachtsdienstag to karnawałowy wtorek.

 

 

Nadrenia, Kolonia, Moguncja

Tradycyjnie, główne miejsca parad znajdują się w regionach: Rheinland (Nadrenia) oraz Rheinhessen (Nadrenia-Palatynat). Te najpopularniejsze i największe maskarady odbywają się m.in. w Düsseldorfie, w Kolonii czy też w Moguncji. I o ile te mniejsze przynoszą dużo szczęścia i śmiechu lokalnym mieszkańcom, tak te większe są często komentowane w całej Europie, a zdjęcia wozów paradnych docierają w różne zakątki świata. Nierzadko zdarza się, że w naszej krajowej telewizji widzimy reportaże czy urywki z tych niemieckich zabaw.

 

Niemieckie zwyczaje i tradycje związane z karnawałem

Podczas karnawału odbywają się parady i popularne festyny, które ciągną się kilometrami wokół miasta. Ludzie przebierają się za księżniczki i rycerzy, czarodziejów i wróżki, błaznów i klaunów ale także za postacie z współczesnych bajek czy filmów! Ludzie piją dużo alkoholu, zwłaszcza piwa, robią sobie masę zdjęć ze wszystkimi (Bützcher) i bawią się jakby jutra nie było! Osoby, które biorą udział w paradach nazywani są jecken – błaznami i krętaczami. Uczestnicy zabaw objadają się swoimi ulubionymi karnawałowymi potrawkami – m.in. roladkami z serem, klopsikami oraz tłustymi ciastkami i pączkami. Mniam!

 

Przyjrzyjmy się trochę zabawom w czasie obchodów tego święta :).

 

  • Przejęcie ratusza, odcinanie krawatów

Na początku tygodnia karnawału kobiety szturmują miejski ratusz – "przejmują władzę"; W pracy panuje luźniejsza atmosfera, a Panowie bardzo często ubierają wtedy fantazyjne krawaty dla zabawy. 

 

  • Kukła prezydenta

W korowodach pojawiają się wozy z satyrycznymi scenkami, w których występują kukły przedstawiające prezydentów z całego świata. Autorzy wyśmiewają komiczne i śmieszne decyzje polityków wszystkich krajów. A wiele z tych kukieł trafia potem do krajowych telewizji ;).

Z wozów wyrzucane są kwiatki i słodycze, które chętnie zbierają dzieci biorące udział w zabawie.

 

  • Przemarsz uczniów

Grupy szkolne przedstawiają swoje przemarsze, a każdy jest potem oceniany przez pryzmat kreatywności w ich strojach oraz dekoracjach.

 

  • Karmelek, karmelek!

Zabawowy orszak dosłownie obrzuca publiczność cukierkam i kwiatami. Aby uczestnicy robili to bardziej intensywnie, widzowie zachęcają ich okrzykami kamelle! czyli…karmelek!

 

  • Toń, Nubbel, toń

We wtorek, ostatni dzień karnawałowy, panuje zwyczaj topienia lub palenia słomianej kukły zwanej Nubbel. Taka lalka jest ofiarą za wszystkie grzeszki popełnione w okresie karnawału – chociażby objadanie się.

Brzmi jak topienie naszej marzanny na zakończenie zimy, prawda? 🙂

 

  • A księciem zostaje…

W czasie karnawału tradycyjnie wybrany zostaje książę (Prinz), który zostaje zwierzchnikiem błaznów. W zależności od regionu, Prinz rządzi sam, w duecie ze swą damą lub w Dreigestirn – czyli triumwiracie, który składa się z księcia (Prinza), rycerza (Bauer) i damy (Jungfrau).

 

Skąd te tradycje?

Już przed XIII wiekiem istniało święto, któremu towarzyszył hałas i krzyki, maski i maskarada, za pomocą których ludzie próbowali odstraszyć zimę, chłód, burze i mgłę. Po wielu modyfikacjach, pozostały jedynie krzyki i maskarady, które skutecznie rozbawiają wszystkich wokoło – nie jesteśmy natomiast pewni, czy naprawdę odstraszają zimę…

 

 

 

 

źródło: https://ru-geld.de/pl/holidays/list/fasching.html, https://olgietta.com/karnawal-w-niemczech/

 

 

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *