Jak zadbać o serce?

Serce to jeden z najważniejszych organów i centralny punkt układu krwionośnego. Nie większy od pięści dorosłego człowieka, a wykonuje niewyobrażalne dużo pracy. Nasze serce pompujące krew napędza cały system układu krążenia, rozprowadzając po ciele tlen, wodę, substancje odżywcze i hormony.

 

Zatem powinniśmy wiedzieć jak pozytywnie wpłynąć na kondycję, tak ważnego dla nas organu. Zaczynając od wprowadzenia kilka nawyków do naszego codziennego trybu życia.

 

  1. Zadbaj o odpowiednią dietę

Wiadomo, że zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko chorób, dlatego zwróć uwagę czy w twoim jadłospisie znajdują się witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz cenne makro- i mikroelementy wspierające serce.  A więc co jeść? Ryby i owoce morza, które zawierają Kwasy Omega-3. Obniżają poziom złego cholesterolu i regulują ciśnienie tętnicze. Produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i zielone warzywa, które zawierają duże ilości kwasu foliowego. Niezbędny przy profilaktyce przeciw zawałowej i przeciwudarowej. Unikaj soli i produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe tj. tłuste mięso, smalec, żółty ser. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu, płyny usuwają zanieczyszczenia i usprawniają pracę serca.

 

  1. Bądź aktywny

Organizm potrzebuje co najmniej 20 minut dziennej dawki wysiłku fizycznego. Spróbuj biegania, jazdy na rowerze czy pływania. Sprawdzi się także żywszy spacer. Wybór aktywności zależy od Ciebie i możliwości organizmu.

 

  1. Opanuj stres

Przewlekły stres oraz adrenalina przyspieszają prace serca, powodując skurcze naczyń wieńcowych i podniesienie ciśnienia we krwi. Wpływa to na przeciążenie serca, co z kolei może skutkować chorobami układu krążenia, a nawet prowadzić do zawału serca. Należy więc unikać sytuacji stresowych, a także zrezygnować z palenia papierosów.

 

  1. Ilość snu też jest ważna

Osoby dorosłe powinny spać od 6 do 9 godzin dziennie. Regularny, zdrowy sen obniża ciśnienie tętnicze, poprawia kondycję żył, a także redukcję hormony stresu. Pamiętamy że wypoczęty organizm, to zdrowy organizm.

 

  1. Badaj się regularnie

Czas zdiagnozowania choroby ma zawsze istotny wpływ na leczenie. Odpowiednie monitorowanie swojego stanu zdrowia pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych zmian czy też dolegliwości.

 

Zapamiętaj, że nawyki związane ze spożywaniem dużej ilości kawy, paleniem papierosów, brakiem ruchu, dietą oparta na niezdrowych produktach i stres – oddziaływają na układ krążenia. Choroby serca są niezwykle groźne i, niestety, dość częste, zwłaszcza u osób, które nie prowadzą zdrowego trybu życia. Szczególnie istotna jest więc wiedza, jak zadbać o serce.

 

https://www.nn.pl/blog/posts/2020/5-nawykow-ktore-pomoga-zadbac-o-twoje-serce.html