Jak spędzać czas ze swoim podopiecznym?

Jednym z obowiązków opiekunów osób starszych jest spędzanie z nimi ich wolnego czasu. Przy wyborze formy spędzania czasu wolnego, ważne jest aby ocenić stan zdrowia  podopiecznego, a więc m.in jego możliwości ruchu oraz sprawność psychiczną. Warto zwrócić uwagę na zainteresowania seniora, czyli to czym senior zajmował się w życiu oraz co lubił robić. Najważniejsze jest jednak, aby czas wolny seniora odpowiadał jego potrzebom.

Aktywne formy spędzania czasu wolnego

Spacery są odpowiednią  formą spędzania czasu wolnego dla osób mobilnych, ale również tych poruszających się na wózku. Wspólny spacer do miasta lub pobliskiego parku to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, ponieważ większość czasu spędzają oni tylko w swoim domu. Jeżeli senior jest bardziej mobilny, dobrym pomysłem jest wyjście na basen lub nordic walking.

Aktywność fizyczna seniora jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na poprawę  sprawności fizycznej. Jeżeli podopieczny posiada domowy ogródek, dobrym pomysłem jest spędzenie tam wolnego czasu w sposób mniej lub bardziej aktywny. Osoby starsze często wolą przebywać w znanym sobie środowisku i nie są chętne do wyjść poza dom ,dlatego wspólna gra w karty na tarasie pozwoli organizmowi doskonale dotlenić umysł. Czas spędzony na świeżym powietrzu doskonale wpływa na układ trawienny, sen i krążenie.

Zadbaj o sprawność intelektualną seniora.

Nie należy zapominać o tym, aby ćwiczyć również sprawność intelektualną naszego podopiecznego. Formy tej aktywności powinny być przede wszystkim dostosowane do poziomu intelektualnego osoby starszej. W przypadku osób z początkową demencją  dużo lepiej sprawdzają się krzyżówki dla dzieci, ponieważ zbyt trudne zadania mogą prowadzić do frustracji seniora.

Czytanie książek i czasopism jest również ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu przez osobę starszą. Warto znaleźć taką literaturę ,która ciekawi seniora. Jeżeli podopieczny ma trudności ze zrozumieniem tekstu doskonałą rozrywką może być dla niego przeglądanie kolorowych czasopism. Czytanie seniorowi to również doskonały sposób dla opiekuna na podszkolenie znajomości języka niemieckiego.

Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu przez osobę starszą jest wspólne rozwiązywanie łamigłówek logicznych i krzyżówek. Doskonale wpływa to na ćwiczenie pamięci seniora ,która z wiekiem zaczyna się zauważalnie pogarszać. Zaangażowanie seniora w intelektualną aktywność to dobry sposób na trening umysłu i przy okazji dobrą zabawę. 

Pamiętajmy o rozmowie

Rozmowa jest również formą spędzenia wolnego czasu szczególnie ważną dla osób starszych. Seniorzy są często osobami samotnymi i odrzuconymi. Z tego powodu bardzo cenią osoby ,które chcą poświęcić im swoją uwagę oraz mają czas na rozmowę i ich wysłuchanie. Starsze osoby zazwyczaj bardzo lubią rozmawiać oraz opowiadać o swoim życiu i o sobie. Ważne ,aby opiekun osób starszych potrafił wypełnić dzień podopiecznego zajęciami w taki sposób ,aby nie czuł się on samotny.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *