Jak pomóc podopiecznemu z chorobą Parkinsona?
Odpowiednie żywienie pomaga w leczeniu. Ponad połowa chorych na chorobę Parkinsona traci na wadze. Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ wpływa ona nie tylko na zdrowie podopiecznego, ale również jego samopoczucie.
Jakie są przyczyny spadku masy ciała podopiecznych z chorobą Parkinsona?
U chorych na chorobę Parkinsona często obserwuje się spadek wagi, jednak jego jednoznaczna przyczyna nie jest jeszcze znana. Związane są z tym:
- Problemy z jedzeniem – żuciem, połykaniem, gryzieniem
- Trudności w utrzymaniu sztućców – wynikające z drżenia rąk
- Mimowolne ruchy mięśni sprawiają, że podopieczny zużywa więcej energii, przez co szybciej traci na wadze.
- Chorobie często towarzyszy obniżenie nastroju i depresja, które mogą mieć wpływ na zanik apetytu.
- Osłabiony apetyt powoduje, że uczucie sytości pojawia się u chorego zbyt szybko.
Co robić, gdy senior ma problemy z jedzeniem?
Spożywanie jedzenia dla podopiecznych z chorobą Parkinsona staje się czynnością trudną i seniorzy mogą się do niej zniechęcać. Ważne jest, żebyśmy przygotowywali dla nich potrawy przez nich lubiane i smaczne. Posiłki powinny być lekkostrawne, na talerzu nie może zabraknąć kolorowych owoców i warzyw.
Senior powinien mieć również odpowiednie naczynia i sztućce. Dobrze sprawdzą się głębokie talerze i miski, z których jedzenie nie będzie wypadało. Sztućce powinny mieć pogrubiony uchwyt, wtedy seniorowi będzie łatwiej je utrzymać. Z powodu problemów z przełykaniem podawaj podopiecznemu pokrojone wcześniej jedzenie. Niektórych chorych może to jednak złościć, ponieważ chcą jeść samodzielnie. W takich przypadkach trzeba przygotować dla nich dania niewymagające krojenia. Dobrze sprawdzą się np. dania jednogarnkowe albo zmiksowane zupy.
Jeśli u seniora zbyt szybko pojawia się uczucie sytości, podawaj mniejsze posiłki, ale za to częściej – np. 6 małych posiłków, zamiast 3 większych. Problemy z żuciem i przełykaniem sprawiają, że czas spożywania posiłku może się wydłużyć. Jeśli senior chce jeść sam, nie wyręczaj go w tym. Samodzielnie spożyty posiłek to Wasz mały sukces. Przede wszystkim trzeba znaleźć w sobie cierpliwość i zrozumienie. Warto też towarzyszyć seniorowi w czasie obiadu, gdyż wspólne jedzenie zachęca podopiecznego do jedzenia.