Dzień serca

Również jako organ, wielkości naszej piąstki, serce dzielnie i bez przerwy pracuje, byśmy mogli codziennie funkcjonować i cieszyć się życiem. Warto jednak czasem się zatrzymać i zastanowić, co możemy zrobić, by wspomóc tego malucha i jakoś ułatwić mu pracę, a nie ma lepszego dnia by to zrobić, jak w dzień serca.

 

Z inicjatywy Światowej Federacji Serca i współpracy z WHO, od 2000 roku, pod koniec września, organizowane są festyny i spotkania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń krwionośnych, o sposobach ich profilaktyki oraz promocję zdrowego stylu życia.

 

Na takich festynach można spróbować dań, naparów i ziół wspomagających jego prace, posłuchać o profilaktyce serca jak i o chorobach typu cukrzyca i nadczynność, które bardzo nasze serduszka niszczą, oraz wziąć udział w bezpłatnych badaniach.

 

Jest to wspaniałą inicjatywa i należy się jej większy rozgłos dlatego i my, dokładając swoją cegiełkę do waszych zdrowych serc, przedstawiamy kilka sposobów na codzienną profilaktykę, która z pewnością odciąży wasze dzielne "pikawki".

 

 • Co jeść na zdrowe serce? Zielone warzywa!  

  Podstawą zdrowej diety, zawsze były i będą warzywa, jeśli jednak zależy wam na zdrowym serduszku głównie, należy zaopatrzyć się w brukselkę, brokuły czy botwinkę które zawierają potas obniżający ciśnienie krwi oraz wchłanianie „złego cholesterolu”, zalegającego w naszych żyłach.
   

 • Kwasy tłuszczowe Omega – 3

  Nie każdy tłuszcz, to zły tłuszcz, tak naprawdę potrzebujemy tłuszczu by nasz organizm wchłaniał substancje odżywcze, zawarte w posiłkach, więc zawsze powinno się go troszkę dodać. Warto jednak pamiętać, że tłuszcz tłuszczowi nierówny, a taki najlepszy dla nas, czyli omega-3, zawarty jest w rybach, oliwie z oliwek czy oleju rzepakowym.
   

 • Kontroluj stres

  Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale warto unikać stresu długotrwałego. Każdy z nas czasem się wystraszy, zmartwi czy zezłości, ale kiedy nasz stres trwa dłużej zwiększa się ryzyko zawału, dlatego gdy znów dopadnie nas stres, pomyślmy o naszym sercu. Uspokójmy myśli i zastanówmy się, czy ten stres coś nam daje, czy warto.
   

 • Rusz się!

  Nawet 15 min spaceru dziennie, to dla naszego serca chłodna bryza w upalny dzień. Nadajemy mu rytm wyciszając organizm i zapobiegając nagłym skokom ciśnienia. Bardzo wiąże się to z poprzednim punktem gdyż sport wpływa dobrze na nasze serce podwójnie. Jednocześnie bezpośrednio i pośrednio, poprzez rozładowywanie stresu. 2,5 godzinki tygodniowo nawet lekkiego sportu to nie dużo, a nasze serca nam za to podziękują.

 

To tylko kilka z wielu rzeczy jakie możemy zrobić dla naszych serduszek, pamiętajmy jednak o profilaktycznych badaniach, zdrowej diecie i ruchu, a dosłownie wejdzie nam to w krew.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *