Doskonała opiekunka seniora

Najważniejszą ze wszystkich cech, jakie powinna mieć opiekunka, jest oczywiście empatia. Umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka stanowi podstawę jej zawodu. Pozwala współczuć choremu seniorowi i daje motywację, aby go wspierać w codziennym życiu.

Ale sama empatia nie wystarczy. Potrzebna jest także komunikatywność. Po prostu trzeba umieć się dogadać. To podstawa relacji międzyludzkich. Osoba komunikatywna będzie w stanie porozumieć się nawet z niezbyt pozytywnie nastawionym seniorem. Pamiętajmy, że nie każdy z podopiecznych dobrze czuje się z tym, że przestaje być samodzielny.

Bywa, że starsza osoba ma po prostu trudny charakter albo nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności. Dlatego bardzo cenną cechą będzie cierpliwość. I świadomość, że będzie wiele razy wystawiona na próbę.

Wykonanie wszystkich obowiązków wymagać będzie  także odpowiedniego zorganizowania. Pracujemy najczęściej w domu podopiecznego, samodzielnie organizujemy czas i zajęcia. Tu bardzo przydaje się umiejętność planowania.

Niektórzy z seniorów mogą okazać się negatywnie nastawieni do opiekunki. Dlatego potrzebna jest asertywność – opiekunka nie może się dać zdominować swojemu podopiecznemu.

Tak, to trudna praca. Ale osoby posiadające odpowiednie cechy radzą sobie z nią świetnie. A może również Wy je macie, tylko nigdy nie myślałyście, że są tak cenne?

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *