Dogoterapia dla seniorów – na czym polega terapia z udziałem psów?
Słysząc słowo „dogoterapia” możesz zastanawiać się co to takiego, jakie są z niej korzyści oraz czy może ona być przydatna również dla seniorów. Po przeczytaniu tego artykułu uzyskasz odpowiedzi na wszystkie te pytania!
Czym jest dogoterapia?
Dogoterapia to metoda wspierająca proces leczenia zarówno schorzeń fizycznych jak i psychicznych przydatna u osób w każdym wieku. Polega ona na zaktywizowaniu osoby uczestniczącej w zajęciach z pomocą specjalnie wyszkolonego psa, który potrafi świetnie zmotywować osoby chore do wysiłku ze specjalistą takim jak fizjoterapeuta czy psycholog!
Jakie są korzyści dogoterapii dla seniorów?
Dogoterapia jako terapia wspomagająca świetnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną seniora. Zajęcia zazwyczaj odbywają się w formie grupowej z udziałem specjalistów i wyszkolonych psów, dzięki czemu senior czuje się akceptowany i ważny, ponieważ zwierze okazuje ogromną cierpliwość i sympatię w stosunku do osoby starszej, co podnosi samoocenę podopiecznego.
Takie zajęcia dobrze sprawdzają się także u osób cierpiących na otępienie, ponieważ budowanie relacji z psem uspokaja, pomaga w koncentracji i motywuje do aktywności. Nawiązanie przyjaźni oraz kontakt fizyczny w postaci np. głaskania wpływa bardzo korzystnie na zmniejszenie uczucia samotności u seniora.
Spędzanie czasu z psem to nie tylko wysiłek fizyczny przy spacerach, sztuczkach czy innych formach zabawy, ale także trening umysłowy. Wydawanie poleceń, obserwowanie zachowań psa i reagowanie na nie daje możliwość seniorowi na zaktywizowanie mózgu oraz rozwój emocjonalny.
Przy jakich schorzeniach wykorzystywana jest dogoterapia?
Ten rodzaj terapii jest przydatny przy takich schorzeniach jak: choroba Alzheimera, demencja starcza, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, uszkodzenie słuchu i wzroku czy udar mózgu. Sprawdza się ona świetnie niezależnie od wieku czy sprawności pacjenta, ponieważ specjaliści dopasowują ćwiczenia do potrzeb i możliwości osoby uczestniczącej w zajęciach.
Słyszeliście kiedyś o dogoterapii? A może Wy lub Wasi podopieczni uczestniczyliście w takich zajęciach?
Źródła:
https://www.perfect-fit.pl/pies-wskazowki/ja-i-moj-pupil/dogoterapia-na-czym-polega-czy-dziala