Depresja seniora? przyczyny, objawy, leczenie
Przyczyny depresji
Kotwica Za pojawienie się depresji w wielu przypadkach odpowiedzialny jest nieprawidłowo działający ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje upośledzenie produkcji i transportu tak ważnych składników, jak serotonina, dopamina czy noradrenalina. Większość leków antydepresyjnych opiera się na mechanizmie wychwytu zwrotnego serotoniny. Takie leki nie zawsze okażą się pomocne w przypadku depresji o podłożu genetycznym czy chorobie pojawiającej się z powodów środowiskowych.
Depresja może być chorobą dziedziczną, choć starsze pokolenie przekazują ją młodszym znacznie rzadziej niż np. zaburzenia dwubiegunowe. Jeszcze inną grupą przyczyn depresji są kwestie funkcjonowania w społeczeństwie – osamotnienie, trudności w relacjach mogą powodować wzrost natężenia zaburzeń psychicznych. Przy tych wszystkich przyczynach nie pomaga także przewlekły, silny stres, który – nieredukowany – zaburza funkcjonowanie normalnego cyklu dobowego.
Objawy zaburzeń depresyjnych
Chory na depresję cierpi z powodu bezsenności lub dla odmiany śpi nadmiernie dużo. Depresja upośledza także inne sfery życia – powoduje zaburzenia łaknienia w stronę braku apetytu lub nadmiernego objadania się. Samopoczucie jest bardzo zaniżone, podobnie samoocena spada do zera. Przy depresji następuje obniżenie progu tolerancji bólu, więc chorujący na nią znacznie częściej skarżą się na bóle ulokowane w różnych częściach ciała. Częściej doskwierają im migreny, duszności i bóle w okolicach klatki piersiowej czy stany spastyczne przewodu pokarmowego.
Na depresję chorują także seniorzy
To jeden z największych mitów, że z tym zaburzeniem zmagają się w większości młodzi, przemęczeni pracą ludzie. Depresja jest chorobą bardzo indywidualną – nie tylko z tego powodu, że dotyka najgłębszych i najbardziej intymnych sfer życia. U każdego człowieka przebiega inaczej, więc może się także pojawić w różnych momentach życia.
Szacuje się, że wśród osób, które ukończyły 65. rok życia, niemal 30% cierpi na depresję, a odsetek ten wzrasta w momencie przekroczenia 80 lat. Niezwykle ważne jest rozpoznanie choroby u seniora, gdyż przyczyn złego samopoczucia u osób starszych szuka się zwykle gdzie indziej i myli się objawy depresji ze starczą demencją czy chorobą Alzheimera.
U starszej osoby na kondycje psychiczną mogą wpływać inne czynniki
Wielu ludzi w podeszłym wieku mierzy się z różnymi chorobami i dysfunkcjami, które niesie za sobą starzenie się organizmu. Zwłaszcza jeśli senior przebył jakiś zabieg, operację lub nagłą chorobę, może potrzebować wsparcia psychologa, a czasem nawet psychiatry.
Znaczna liczba osób starszych często doświadcza samotności – śmierć małżonka, zapracowane dzieci, zajęte wnuki – okazuje się, że w pewnym momencie na dłuższą lub krótszą chwilę zostają sami. Nauczeni przebywania głównie w gronie rodzinnym, często nawet nie dopuszczają do siebie myśli, że mogliby poświęcić czas na towarzyskie wizyty i relacje z innymi ludźmi. Pozostawieni sami w sobie zamykają się na społeczeństwo coraz bardziej i ciężko jest im się potem wydostać zza muru, który sami sobie postawili.
Duży wpływ na kondycję psychiczną mają także leki i suplementy diety, które seniorzy przyjmują w horrendalnych wręcz ilościach, oraz zdecydowanie zbyt mała aktywność fizyczna.
Jak pomóc starszej osobie w depresji?
Przede wszystkim nie wolno bagatelizować problemu. Depresja jest taką samą chorobą, jak grypa czy nowotwór, i należy traktować ją poważnie. Leczenie nie powinno odbywać się „domowymi sposobami”, ale pod ścisłą opieką lekarza psychiatry oraz z udziałem terapeutów lub psychologów.
Pomocny będzie kontakt z taką osobą, wymyślanie jej angażujących zajęć i aktywności, jednak pamiętajmy, że osoby w depresji też nie chcą być na siłę uszczęśliwiane i wyciągane z domu za wszelką cenę. Miewają gorsze i lepsze dni, więc należy uszanować ich wolę, jeśli naprawdę nie czują się na siłach, by podejmować kolejne aktywności.