Demencja

Zapominanie imion, twarzy, zmiany w zachowaniu, gubienie się w dobrze znanych miejscach – czy zauważyłaś te objawy u bliskiej osoby w podeszłym wieku? To może być demencja. Mózg odpowiada za każdą czynność w naszym organizmie, a demencja uniemożliwia mu prawidłowe funkcjonowanie, co powoduje zaburzenia różnego stopnia. Skutkiem demencji jest zmiana zachowania i percepcji.

Czym jest demencja?

Demencją lekarze nazywają schorzenie u osób w podeszłym wieku, u których pojawiają się objawy takie jak:
– zapominanie podstawowych rzeczy, imion, twarzy
– zaburzenia nastroju (lub jego gwałtowne zmiany)
– zaburzenia osobowości
– trudności w mówieniu
– trudności w samodzielnym radzeniu sobie w życiu codziennym

Objawy u każdej osoby wyglądają nieco inaczej, ponieważ choroba dotyka różnych części mózgu, odpowiedzialnych za różne czynności. Stopień nasilenia objawów także nie jest jednoznaczny – demencję można podzielić na lekką, średnią i ciężką.
Rozróżnia się pierwotną i wtórną formę demencji. Wtórna stanowi ok. 10% przypadków zachorowań i jest następstwem innych chorób, takich jak długotrwałe skutki zatrucia alkoholowego, czy niedobór witamin. Demencja pierwotna stanowi 90% przypadków.

Co jest przyczyną demencji?

Demencja nie pojawia się u każdej osoby w podeszłym wieku. Najczęściej objawia się ona w postaci choroby Alzheimera lub demencji naczyniowej. Choroba Alzheimera stanowi ok. 60-65% przypadków. Jest to choroba, która nieodwracalnie niszczy komórki mózgowe, tym samym powodując całkowite zmiany w zachowaniu. Na objawy, chory może reagować gniewem, strachem, a nawet depresją. W końcowym stadium choroby, jest całkowicie zależny od opieki innych osób.
Demencja naczyniowa spowodowana jest zaburzeniami krążenia w mózgu, a co za tym idzie, głównymi czynnikami jej powstawania mogą być: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub choroby serca. Objawy demencji naczyniowej są podobne do objawów choroby Alzheimera, z tym, że pojawiają się także fizyczne dolegliwości np. drętwienie, zaburzenia odruchów, paraliż.

Leczenie demencji

W większości przypadków nie ma sposobu na wyleczenie demencji, a jedynie opóźnienie lub łagodzenie towarzyszących jej objawów.

Jak zmniejszyć ryzyko demencji?

Należy pamiętać, że nie da się całkowicie zapobiec tej chorobie, jednak, aby zredukować ryzyko, powinno się:
– regularnie badać ciśnienie krwi
– regularnie badać stężenie cholesterolu
– dbać o dietę bogatą w owoce i warzywa
– prowadzić aktywny tryb życia
– wzmacniać aktywność umysłową