Co zwiedzić w Monachium?

W naszym małym przewodniku turystycznym po Niemczech, chcemy Wam przybliżyć i zaprezentować kilka ciekawych miejsc, wartych odkrycia i parę atrakcji, które możecie znaleźć w Monachium.

Jaka jest Wasza pierwsza myśl po usłyszeniu „Monachium”?
Według mnie, może to być albo tradycyjne piwo, piłka nożna, bądź bmw. To nic nadzwyczajnego kiedy, to właśnie z tym kojarzy nam się stolica Bawarii. Ale dlaczego, akurat te trzy zagadnienia przychodzą jako pierwsze?

Niemcy kochają piwa. Słynny bawarski Oktoberfest, można by śmiało powiedzieć, że trwa tu cały rok. Liczba warzelni też nie jest mała, dlatego będąc w Niemczech z szczególnie w Monachium, polecamy wybrać się do jednej z hal piwnych na obiad i oczywiście piwo. Jakie?
BOCK (koźlak) – Jest to wyjątkowe ciemne piwo dolnej fermentacji, warzone najczęściej z ciemnego słodu jęczmiennego przede wszystkim w Monachium. Poza tym tradycyjny bock jest mocnym piwem o zawartości ekstraktu na poziomie 16-18% wag. I zawartości alkoholu 6-7,5% objętości piwa.
WEISSBIER (białe piwo) – Jest to klasyczne jasne, prawdziwie „białe” piwo pszeniczne, najbardziej bawarskie ze wszystkich piw.

Bayern to chyba najsłynniejszy klub piłkarski, a jedną z bardziej znanych atrakcji w Monachium jest Allianz Area, stadion na którym rozgrywają swoje mecze, więc jeśli się jakiś odbywa, wówczas obiekt podświetlany jest na czerwono. To jeden z nowocześniejszych obiektów sportowych, który można zwiedzać codziennie, oprócz dni meczowych. Miejsce jest w stanie pomieścić aż 75 tysięcy kibiców, więc jest w czołówce, jeśli chodzi o wielkie stadiony w Europie.
Najwierniejsi fani drużyny mogą wybrać się za darmo na otwarty trening, który odbywa się w ośrodku treningowym przy Säbener Straße – zachęcamy wtedy do śledzenia oficjalnego terminarza Bayernu na ich oficjalnej stronie.

BMW, czyli Bayerische Motoren Werke, nieodłączny symbol Bawarii i Monachium. Na miejscu znajdują się dwa budynki dostępne dla zwiedzających
BMW Welt (Świat BMW), to wielka hala wystawowa na której można zobaczyć najnowsze modele BMW, jak i innych marek.
Muzeum BMW, tu można poznać historię marki oraz zobaczyć wiele historycznych modeli.
Te atrakcje zdecydowanie przeznaczone są dla fanów motoryzacji i marki, ale jest to też ciekawe miejsce czy odskocznia dla każdego bez względu na wiek.

Monachium to także nowoczesne miasto pełne kultury i sztuki. Zwiedzając je, warto skupić się na obszarze starego miasta – Altstadt. Centrum zostało zniszczone aż w 90% podczas II Wojny Światowej. Pomimo braku oryginalnego historycznego budownictwa, dalej jesteśmy w stanie poczuć ten stary klimat, a to za sprawą zachowania historycznego układu miejskiego, podczas planów odbudowy. Jednym z głównym punktów miasta jest plac Marienplatz, wielu turystów pojawia się tam o 11:00, 12:00, 17:00 lub 21:00 aby obserwować występ na zegarze Glockenspiel.
Natomiast najbardziej imponującym budynkiem zdecydowanie jest Neues Rathaus. Dla zwiedzających otwarta jest wieża ratuszowa, a za niedużą opłatą można wejść na taras widokowy.

Monachium znajduję się także na liście najbardziej zielonych metropolii na świecie, a więc ogrody i parki nie będą rozczarowaniem. Englischer Garten położony jest wzdłuż rzeki Izery. Jest to chętnie odwiedzany teren rekreacyjny w centrum miasta. Wewnątrz znajdziemy takie atrakcje jak:
Eisbachwelle – jest to sztucznie utworzona fala, która przyciąga profesjonalnych surferów z różnych miejsc na świecie oraz turystów zainteresowanych tym sportem. Słynna fala tworzy się na sztucznej rzece Eisbach.
Chińska wieża – Drewniana wieża została zbudowana na terenie tego ogrodu pod koniec XVIII w. Jej architektura nawiązuje do chińskiej pagody. Mierzy 25 m wysokości, a obecnie mieści się w niej restauracja. Do wieży przylega też drugi pod względem wielkości ogródek piwny w mieście.
Japońska Herbaciarnia Kanshoan – położona na małej wyspie w części parku zwanym Ogrodem Japońskim. Regularnie odbywa się tu tradycyjna japońska ceremonia picia herbaty.
Monopteros – jest to okrągła budowla naśladująca grecki tolos. Otaczają ją kolumny, a nakrywa kopuła.

Okolica Monachium też jest bardzo malownicza, więc jeśli udało Ci się poznać to miasto, poszerz granice i zobacz perełkę architektury, czyli Kościół Pielgrzymkowy w Wies, przejść się największą średniowieczną starówką w Ratyzbonie, poczuj klimat Straubing miasteczka, które przetrwało zawieruchę wojenną, przyjrzyj się architekturze Rothenburg nad rzeką Tauber, odwiedź siedzibę Audi, kolejnej wielkiej firmy motoryzacyjnej w Ingolstadt lub poznaj Augsburg, piękne zabytkowe miasto nad rzeką Lech.

Niemcy są pełne takich miejsc, które po prostu czekają na odkrycie. Każdy zdecydowanie znajdzie coś dla siebie, bo oferują naprawdę zróżnicowane widoki, więc wyczekujące kolejnych naszych wpisów z różnych tego państwa zakątków.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Najpopularniejsze-niemieckie-piwa-2141156.html
https://www.podrozepoeuropie.pl/monachium-zwiedzanie/
https://tropter.com/pl/niemcy/monachium/ogrod-angielski