Co zrobić z niechcianymi ubraniami? Czyli jak dać drugie życie rzeczom, których już nie potrzebujemy

Dylemat prawie każdej kobiety – z szafy wysypują się ubrania a kiedy przychodzi do wyboru ubioru na wyjście kompletnie nie wiemy co mamy na siebie założyć. Choć może wydawać się to zabawne to właśnie w wielu opcjach do wyboru tkwi problem. Jeśli mamy mniej rzeczy, dokładnie pamiętamy co mamy w szafie, jak można to ze sobą połączyć i oczywiście dużo łatwiej nam zachować porządek w garderobie! Natomiast kiedy mamy za dużo ubrań, które praktycznie nie mieszczą się w szafie to nawet nie widzimy co dokładnie mamy w swojej kolekcji, wiele z tych rzeczy zostało kupionych pod wpływem impulsu i nie wiemy nawet jak zestawić je ze sobą. W takie sytuacji trzeba powiedzieć sobie STOP, a wiosenne porządki to idealny moment na zrobienie selekcji w swojej szafie.

Jak zrobić selekcję w szafie?

Na początek to co najłatwiejsze, czyli pozbycie się ubrań w złym rozmiarze. Jeśli mamy ubrania sprzed dekady o kilka rozmiarów za małe a nie planujemy żadnej diety lub przeciwnie o kilka rozmiarów za duże a nie mamy zamiaru wrócić do poprzedniej wagi – na takie rzeczy nie ma miejsca. Trzymamy je z myślą, że moda wróci lub nasz rozmiar się zmieni, jednak żadne z tych rzeczy nie widać na horyzoncie, dlatego należy zrobić miejsce dla ubrań dopasowanych do nas, w których będziemy się świetnie czuć!

Najciężej jest z ubraniami, które się nam teoretycznie podobają, ale nigdy nie miałyśmy ich na sobie… BA! Niektóre z nich nawet dalej mają metkę, mimo że zostały kupione bardzo dawno temu. W tej sytuacji trzeba być surowym, jeśli widzimy na wieszaku ubranie, którego nie miałyśmy na sobie w ciągu ostatniego roku i nie widzimy szansy na to, że pojawi się okazja, aby je założyć – ląduje w worku z resztą ubrań do pozbycia się.

Jeśli napotkamy na swojej drodze rzecz, która jest na tyle zniszczona, że nie nadaje się nawet do sprzątania czy prac ogrodowych warto je wyrzucić – one już nikomu się nie przydadzą.

Wiele z nas ma także rzeczy kupione pod wpływem impulsu, które kompletnie nie pasują do naszego stylu i nie wiemy z czym je łączyć, aby wyglądało to dobrze. Podobnie z rzeczami, w których czujemy się źle, bo są po prostu niewygodne ze względu na materiał lub złe szycie. W takim przypadku ponownie trzeba mieć silną wolę i pożegnać się z nimi.

Co zrobić z ubraniami, których już nie chcę?

Skoro już zrobiłaś selekcję ubrań, które nie zostaną w Twojej szafie pozostaje pytanie co z nimi zrobić. Oczywiście te najbardziej zniszczone już wyrzuciłaś, część przeznaczyłaś na pidżamę, rzeczy do sprzątania czy uprawiania ogrodu ale dalej została spora garść ubrań, które są w dobrym stanie.

  1. SPRZEDAJ

Po pierwsze ubrania w najlepszym stanie czy nawet te z metką możesz sprzedać np. na grupach na Facebooku czy stronach typu OLX, Vinted. Dzięki temu nie tylko zyskasz miejsce w garderobie ale także dodatkową gotówkę.

  1. ODDAJ

Kolejnym dobrym pomysłem na danie drugiego życia ubraniom jest oddanie ich potrzebującym. Na pewno w Twoim mieście organizowane są liczne zbiórki dla osób w gorszej sytuacji materialnej, którym przydadzą się Twoje rzeczy. A może nawet masz kogoś wśród znajomych lub rodziny, którzy chętnie je przygarną?

  1. PRZERÓB

To jest wspaniała opcja szczególnie dla rzeczy, które nie są w Twoim rozmiarze. Miałaś kiedyś ukochaną sukienkę, w której czułaś się jak milion dolarów ale schudłaś i nie wygląda ona już na Tobie tak dobrze? Zanieś ją do krawcowej lub sama przerób, jeśli masz takie umiejętności i ciesz się swoją sukienką na nowo! Tak samo możesz poprzerabiać poplamione sukienki w okolicy dekoltu na ładne spódniczki czy wykorzystać materiał w jakikolwiek Twoja wyobraźnia Ci podpowie sposób!

  1. MYŚL KREATYWNIE

Pamiętaj, że ubrania można wykorzystać na wiele sposobów nie tylko jako część garderoby. Jeśli masz bawełniane koszulki, których chcesz się pozbyć możesz wykorzystać je jako ręcznik do włosów – to bardzo dobre rozwiązanie dla ich kondycji, dużo zdrowsza alternatywna niż zwykły ręcznik – lub używać ich jako szmatek do sprzątania.

 

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *