Andrzejki 2021. Czy i jak Niemcy obchodzą Andrzejki?

Historia i pochodzenie święta – Andrzejki kiedyś vs dzisiaj

 

Dzień imienin Andrzeja – patrona Szkocji, Grecji i Rosji – przypada tuż przed rozpoczęciem adwentu, dlatego od wielu lat jest to ostatnia okazja do hucznych zabaw i obchodów tego święta.

 

Zgodnie z tradycją wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i były organizowane wyłącznie dla panien, które z ogromną ciekawością chciały poznać informacje na temat swojego przyszłego wybranka. Obrzędy te traktowano bardzo poważnie, dlatego odbywały się indywidualnie. Z czasem pojawiły się także spotkania grupowe, na których niezamężne kobiety w podobnym wieku spotykały się, aby poznać swoją przyszłość.

 

Obecnie Andrzejki są traktowane jako niezobowiązująca forma rozrywki i biorą w niej udział wszyscy niezależnie od płci czy wieku. Często w tym terminie organizowane są również huczne zabawy taneczne, w trakcie których zebrani celebrują ostatnie chwile przed rozpoczęciem adwentu.

 

 

Najpopularniejsze wróżby Andrzejkowe

 

Choć tradycji związanych z obchodami tego święta jest wiele postanowiliśmy przypomnieć najbardziej znane tradycje andrzejkowe.

 

Najbardziej rozpowszechnioną zabawą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Na utworzony przez zastygnięty wosk kształt należy rzucić cień poprzez światło lampki i następnie obserwować figury pojawiające się na ścianie. Zgodnie z tradycją każdemu z cieni przypisana jest osobna wróżba np. jajko oznacza sukces, człowiek – miłość a drabina – awans.

 

Do kolejnej przepowiedni potrzebne jest siedem kubeczków. Pod każdym z nich chowamy jeden z przedmiotów: monetę, pierścionek, kostkę cukru, listek laurowy, cukierek, kompas oraz klucz. Następnie odbywa się losowanie, które zdradza jaka przyszłość czeka osobę na podstawie wylosowanej rzeczy. Moneta oznacza bogactwo, pierścionek – ślub a cukier szczęście w życiu i miłości. Listek laurowy zwiastuje sławę a cukierek szybkie narodziny dziecka. Szczęśliwiec, który wylosuje kompas odbędzie wiele podróży a osobę, której przypadnie klucz czeka przeprowadzka.

 

Wróżbę z butami chyba każdy kojarzy z czasów dziecięcych, ponieważ jest przy niej wiele frajdy. Polega ona na sukcesywnym układaniu butów zebranych osób w kierunku wyjścia. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg, jako pierwszy również weźmie ślub.

 

Ostatnią z przytaczanych przez nas dzisiaj zabaw jest przepowiednia imienia ukochanej lub ukochanego. Potrzebna do niej jest kartka z wypisanymi imionami – męskimi lub żeńskimi oraz szpilka. Wróżba polega na tym, aby osoba bez podglądania wbiła szpilkę w kartkę. Imię, obok którego znalazło się wkłucie prognozuje przyszłą miłość.

 

 

Jak w Niemczech obchodzone są Andrzejki?

 

Nasi sąsiedzi również celebrują to święto (Die Andreasnacht) w tym samym czasie co my. Ich tradycje nieco różnią się od naszych, jednak również wierzą w przepowiednie dotyczące miłości i małżeństwa.

 

Najpopularniejszymi z nich jest spanie nago, które ma się przyczynić do zobaczenia swojego ukochanego we śnie oraz nasłuchiwanie kierunku, z którego szczekają psy, ponieważ stamtąd ma nadejść przyszły mąż. Podobnym zwyczajem do polskiego jest rzucanie za siebie lewym butem przez ramię, jeśli spadnie on czubkiem w stronę drzwi oznacza to szybkie wyjście za mąż.

 

 

Źródła:

https://gazetalubuska.pl/wrozby-i-zabawy-andrzejkowe-kiedy-wrozyc-jak-lac-wosk-kiedy-przypadaja-andrzejki/ar/c13-12691360

https://www.ofeminin.pl/lifestyle/zainspiruj-sie/wrozby-andrzejkowe-lanie-wosku-znaczenie-figur-i-lista-symboli/vxdgv1l

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzejki

https://tipy.interia.pl/artykul_4983,jak-sie-obchodzi-andrzejki-w-europie.html

https://de.wikipedia.org/wiki/Andreasnacht

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *