Jak obchodzi się Święta Wielkanocne w Niemczech?
Zielony Czwartek (Gründonnerstag)
Obchody Świąt Wielkanocnych zaczynają się już w Wielki Czwartek, zwany w Niemczech również Zielonym. W tym dniu zgodnie z tradycją maluje się na zielono wielkanocne jajka, a także przyozdabia okna stroikami w tym kolorze. Ważne jest, aby kolor zielony zagościł również na stołach domowników – w Zielony Czwartek powinno zjeść się wiosenne nowalijki: szczypior, sałatę.
Wielki Piątek (Karfreitag)
Wielki Piątek jest w Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia wierni zbierają się razem, aby wziąć udział w nabożeństwach upamiętniających śmierć Zbawiciela. Dzień ten zwany jest również Cichym Piątkiem. W Wielki Piątek dzwony w kościołach milczą, jest to dzień służący kontemplacji i wyciszeniu. W odróżnieniu od polskiej tradycji, niemieccy chrześcijanie spożywają symboliczny posiłek składający się z wody, chleba i wina. W tym dniu nie jest nakazany post ścisły.
Wielka Sobota (Karsamstag)
W Polsce Wielka Sobota kojarzona jest głównie ze święceniem pokarmów, które następnego dnia zagoszczą na Wielkanocnym stole. Z kolei w Niemczech zwyczaj ten nie jest rozpowszechniony. Zgodnie z tradycją przed kościołami rozpalane są wielkie ogniska, które zostają poświęcone przez kapłana. Po nabożeństwie wierni odpalają od nich swoje świece, które zabierają ze sobą do domów. Światło ognisko symbolizuje nową nadzieję, którą przyniesie Zmartwychwstały Chrystus.
Wielka Niedziela (Ostersonntag)
Dzień ten rozpoczyna się udziałem w rezurekcji. Po uroczystej Mszy św. Wierni udają się do domostw, aby ten radosny dzień spędzić w towarzystwie najbliższych. W Polsce w czasie Wielkanocnego śniadania panuje zwyczaj dzielenia się jajkiem. W Niemczech natomiast znana jest zabawa, która polega na stukaniu się jajkami – każdy z obecnych wybiera jedną pisankę i stuka się nią z pozostałymi domownikami. Ten, którego skorupka pozostanie nietknięta, wygrywa. Wśród najmłodszych popularne jest szukanie zajączka. W różnych miejscach domu i ogrodu rodzice chowają słodkie smakołyki, zadaniem dzieci jest znalezienie ukrytych wcześniej czekoladowych jajek i innych łakoci.
Wielki Poniedziałek (Ostermontag)
Tego dnia obchodzimy w Polsce Śmigus-Dyngus. Zwyczaj wzajemnego oblewania się wodą nie jest natomiast znany w Niemczech. Tak jak Wielka Niedziela, dzień ten spędzany jest na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Na wielkanocnym stole goszczą różnego rodzaju wędliny i kiełbasy, a także babki i serniki. Tradycyjną potrawą Wielkanocną jest pieczeń z barana.