Jak opiekować się podopiecznym chorym na Alzheimera?
Choroba Alzheimera jest dosyć powszechnym schorzeniem u osób w starszych wieku, znana jest też jako otępienie starcze. Cierpią na nią głównie osoby po 65 roku życia. Dolegliwość ta polega na stopniowym zanikaniu pamięci oraz zdolności poznawczych. Alzheimer jest chorobą ,która rozwija się bardzo powoli powodując z czasem problemy w życiu codziennym, Alzheimera nie udało się jak dotychczas w pełni wyleczyć a dostępne leki mają za zadanie jedynie łagodzić objawy tej choroby. Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia choroby są m.in. starszy wiek, płeć żeńska, niższe wykształcenie oraz posiadanie członka rodziny z tą samą chorobą
Objawy oraz przebieg choroby
Alzheimer jest chorobą postępująca bardzo szybko. Rozwój tego schorzenia przebiega w trzech etapach ,które charakteryzują się konkretnymi objawami.
– otępienie łagodne objawami na tym etapie są problemy z zapamiętywaniem informacji oraz częste zmiany nastroju.
– otępienie o średnim nasileniu jest etapem pośrednim w którym osoba chora może być zdezorientowana oraz agresywna. Objawia się on również całkowitym zanikiem zdolności do zapamiętywania
– otępienie zaawansowane cechuje brak zdolności do poruszania się i wykonywania podstawowych czynności. Na tym etapie zanikają podstawowe funkcje organizmu takie jak połykanie, przeżuwanie praz umiejętność mówienia.
Jak zajmować się osobą chorą na Alzheimera?
Regularny harmonogram dnia jest bardzo istotną kwestią przy opiece nad osobą chorą na Alzheimera. Stała powtarzalność da możliwość utrwalenia choremu planu dnia , pozwoli to na zachowanie spokoju przez podopiecznego. Postaraj się ustalić stały schemat dnia, posiłki podawaj o regularnej porze. Zadbaj również o czas rekreacji np. spacerów, oglądania fotografii lub programów telewizyjnych. Zorganizowanie choremu odpowiedniej ilości obowiązków i aktywności w ciągu dnia , zmniejszy ryzyko zaburzenia snu ,które występuje u osób chorych na Alzheimera. Objawia się ono zwiększoną aktywnością w nocy ,dlatego istotny jest odpowiedni rytm dnia.
Bezpieczeństwo chorego jest ważne ,dlatego każdy opiekun powinien starać się je odpowiednio zapewnić. Schowaj niebezpieczne przedmioty takie jak noże , widelce , zapałki w taki sposób, aby chory nie miał do nich dostępu. Zabezpiecz wszystkie okna i drzwi balkonowe przed możliwością otworzenia ich przez chorego. Aby chory nie mógł zamknąć się od środka koniecznie jest usunięcie wszystkich kluczy z drzwi wejściowych.
Przy opiece nad osobą chorą na Alzheimera najważniejszy jest spokój opiekuna. Ważne jest aby opiekun był cierpliwy i wyrozumiały. Rozmawiając z chorym staraj się zachować spokojny ton głosu. Mimo ,że chory może nie do końca rozumieć naszą wypowiedź, to doskonale odczytuje on ton naszego głosu. Zniecierpliwienie i agresja zostaną przez niego źle odebrane i mogą mieć na niego negatywny wpływ.