Dzień niepodległości
11 listopada to symboliczna data, bowiem odbudowa ducha kraju to proces zajmujący lata a nawet dekady.
Odzyskanie niepodległości świętujemy w Polsce hucznie, nasze domy jak i samochody nieraz zdobimy biało czerwoną flagą. W miastach organizowane są marsze czy parady niepodległościowe, gdzieniegdzie można też uczęszczać na patriotyczne koncerty, a dla tych bardziej aktywnych brać udział w biegach niepodległościowych. Spędzamy to święto daleko od pracy, w gronie rodziny i znajomych, to dzień kiedy doceniamy i jesteśmy wdzięczni za to co mamy, za wolność i kraj.
Chodź jak powiedział Piłsudski, to dzień niezapomniany i triumfalny warto wspomnieć o szarej, smutnej historii która się kryje za tą datą.
Po licznych przeszkodach by stać się krajem suwerennym po 123 latach polska w końcu mogła się nim ogłosić. Przez ponad stulecie Polacy dzielnie walczyli by nie zapomniano o nich, by ich kraj chodź teraz niewidoczny na mapach kiedyś jeszcze na nie powrócił.
Realia tych lat są straszne i nie sposób je sobie wyobrazić jeśli nigdy się ich nie doświadczyło, po ponad 100 latach niewoli, opresji ze strony sąsiadujących narodów i niezrównanych strat dla naszych obywateli odzyskano nadzieje na lepsze jutro.
Jednak samą nadzieją nie da się odbudować kraju, by polska ponownie silna powróciła na arenę międzynarodową trzeba było nie tylko pracy ale determinacji i pomysłu.
Uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski po przyjeździe do Warszawy, przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Zapoczątkowano wielkie zmiany.
To cud, który zawdzięczamy własnym siłą ale też odpowiem sytuacją politycznym w tamtym czasie.
Dlatego przypominamy aby dzień ten spędzić doceniając nasze otoczenie, relaksując się i świętując w najbliższym gronie.
I chodź to tylko jeden dzień, pamiętajmy o nim cały rok.
Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki. ~ Józef Piłsudski