Andrzejki 2021. Czy i jak Niemcy obchodzą Andrzejki?
Historia i pochodzenie święta – Andrzejki kiedyś vs dzisiaj
Dzień imienin Andrzeja – patrona Szkocji, Grecji i Rosji – przypada tuż przed rozpoczęciem adwentu, dlatego od wielu lat jest to ostatnia okazja do hucznych zabaw i obchodów tego święta.
Zgodnie z tradycją wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i były organizowane wyłącznie dla panien, które z ogromną ciekawością chciały poznać informacje na temat swojego przyszłego wybranka. Obrzędy te traktowano bardzo poważnie, dlatego odbywały się indywidualnie. Z czasem pojawiły się także spotkania grupowe, na których niezamężne kobiety w podobnym wieku spotykały się, aby poznać swoją przyszłość.
Obecnie Andrzejki są traktowane jako niezobowiązująca forma rozrywki i biorą w niej udział wszyscy niezależnie od płci czy wieku. Często w tym terminie organizowane są również huczne zabawy taneczne, w trakcie których zebrani celebrują ostatnie chwile przed rozpoczęciem adwentu.
Najpopularniejsze wróżby Andrzejkowe
Choć tradycji związanych z obchodami tego święta jest wiele postanowiliśmy przypomnieć najbardziej znane tradycje andrzejkowe.
Najbardziej rozpowszechnioną zabawą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Na utworzony przez zastygnięty wosk kształt należy rzucić cień poprzez światło lampki i następnie obserwować figury pojawiające się na ścianie. Zgodnie z tradycją każdemu z cieni przypisana jest osobna wróżba np. jajko oznacza sukces, człowiek – miłość a drabina – awans.
Do kolejnej przepowiedni potrzebne jest siedem kubeczków. Pod każdym z nich chowamy jeden z przedmiotów: monetę, pierścionek, kostkę cukru, listek laurowy, cukierek, kompas oraz klucz. Następnie odbywa się losowanie, które zdradza jaka przyszłość czeka osobę na podstawie wylosowanej rzeczy. Moneta oznacza bogactwo, pierścionek – ślub a cukier szczęście w życiu i miłości. Listek laurowy zwiastuje sławę a cukierek szybkie narodziny dziecka. Szczęśliwiec, który wylosuje kompas odbędzie wiele podróży a osobę, której przypadnie klucz czeka przeprowadzka.
Wróżbę z butami chyba każdy kojarzy z czasów dziecięcych, ponieważ jest przy niej wiele frajdy. Polega ona na sukcesywnym układaniu butów zebranych osób w kierunku wyjścia. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg, jako pierwszy również weźmie ślub.
Ostatnią z przytaczanych przez nas dzisiaj zabaw jest przepowiednia imienia ukochanej lub ukochanego. Potrzebna do niej jest kartka z wypisanymi imionami – męskimi lub żeńskimi oraz szpilka. Wróżba polega na tym, aby osoba bez podglądania wbiła szpilkę w kartkę. Imię, obok którego znalazło się wkłucie prognozuje przyszłą miłość.
Jak w Niemczech obchodzone są Andrzejki?
Nasi sąsiedzi również celebrują to święto (Die Andreasnacht) w tym samym czasie co my. Ich tradycje nieco różnią się od naszych, jednak również wierzą w przepowiednie dotyczące miłości i małżeństwa.
Najpopularniejszymi z nich jest spanie nago, które ma się przyczynić do zobaczenia swojego ukochanego we śnie oraz nasłuchiwanie kierunku, z którego szczekają psy, ponieważ stamtąd ma nadejść przyszły mąż. Podobnym zwyczajem do polskiego jest rzucanie za siebie lewym butem przez ramię, jeśli spadnie on czubkiem w stronę drzwi oznacza to szybkie wyjście za mąż.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzejki
https://tipy.interia.pl/artykul_4983,jak-sie-obchodzi-andrzejki-w-europie.html