Reumatyzm
Reumatyzm jest ogólnym określeniem na ponad 100 różnych chorób, a wszystkie te schorzenia łączy nawracający, przewlekły ból reumatyczny oraz zaburzenia ruchomości stawów w różnych partiach ciała: barki, łokcie, nadgarstki, kolana lub kostki.
Niestety choroby nie da się uleczyć, stosuje się tylko leczenie objawowe, które hamują dalszy postęp choroby. Natomiast wprowadzenie odpowiednich leków, diety i rehabilitacji jest w stanie, w sposób znaczący wpłynąć na dolegliwości i umożliwić normalne funkcjonowanie. Dla skuteczności farmakologicznej terapii chorób reumatycznych istotne jest, by leczenie wdrożyć możliwie szybko od wystąpienia pierwszych objawów. Morfologia krwi pozwala na rozpoznanie objawów pierwotnych chorób reumatycznych i identyfikację powikłań. Nieleczona choroba może prowadzić do zniszczenia stawów i ciężkiej niesprawności, a także do uszkodzenia wielu narządów.
Przyczyny pojawienia się chorób reumatycznych nie zostały w pełni poznane. Najprawdopodobniej do rozwoju choroby konieczne jest współistnienie wielu czynników.
Najważniejsze z nich to:
Obciążenie dziedziczne – istnieje predyspozycja do występowania choroby u osób blisko spokrewnionych, ale sam czynnik genetyczny nie wywołuje choroby – tak więc obecność reumatyzmu u rodzica nie oznacza, że choroba wystąpi u dzieci, jednak ryzyko jej wystąpienia jest u nich 2–5 razy większe.
Defekt układu odpornościowego – prowadzi do błędnego rozpoznawania własnych tkanek jako „wroga” i produkowania autoprzeciwciał mających na celu ich niszczenie; zidentyfikowano kilka genów odpowiedzialnych za ten proces.
Płeć – kobiety chorują około 3 razy częściej niż mężczyźni.
Zakażenie – podejrzewa się rolę niektórych bakterii i wirusów w inicjowaniu odpowiedzi zapalnej.
Palenie papierosów – zwiększa ryzyko zachorowania i powoduje jego cięższy przebieg.
Stres – u niektórych pacjentów choroba rozpoczyna się po przeżyciu silnego stresu.
Wyróżnia się 5 kryteriów rozpoznania reumatyzmu:
– minimum sześć miesięcy krótkich i nawracających epizodów,
– obserwacja przez lekarza minimum jednego napadu,
– zajęcie trzech lub więcej stawów,
– brak zmian radiograficznych,
– wykluczenie innych zapaleń stawów i schorzeń.
Objawy odczuwane głównie rano to: ból, sztywność i obrzęk stawów, bóle pleców i szyi itp.
Jak radzić sobie z bólem:
– ciepłe bądź zimne okłady
– kąpiele z dodatkiem ziół, o działaniu przeciwzapalnym
– plastry, maści i żele na bolące miejsca
– masaże
– hydroterapia
Warto zadbać o odpowiednią ilość w diecie kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwzapalnym.
Przy walce z dolegliwościami, polecamy działanie soku z selera, który zawiera aż 86 cennych składników. Jest korzystny dla osób ze schorzeniami dróg moczowych i reumatyzmem; substancje w nim zawarte rozpuszczają złogi kwasu moczowego osadzające się w nerkach oraz stawach, powodujące bóle. Oczyszcza organizm. Dostarcza dużo potasu, wapnia, fosforu i magnezu, sporo witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz rzadkiej witaminy PP. Likwiduje obrzęki twarzy i oczu. Dodatkowo nawilża skórę i nadaje cerze aksamitną gładkość.
https://zdrowegeny.pl/poradnik/reumatyzm
https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow