Jak radzić sobie z depresją?

Naszym dzisiejszym celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Chcemy przedstawić wam, czym w tych czasach jest depresja, jak ją rozpoznać, jakie są jej objawy i najważniejsze, jak sobie z nią radzić.

Depresja jest poważną chorobą zaburzeń psychicznych. Objawia się długotrwałym smutkiem, niską samooceną, brakiem energii i zainteresowań, a także zaburzeniami snu i apetytu. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się myśli samobójcze. Osoby skazane na długotrwałe działanie takiej niedyspozycji psychicznej, zakrzywiają swoje spojrzenie na życie, postrzegając je wyłącznie negatywnie. Co utrudnia osobie chorej codzienne funkcjonowanie w każdym obszarze życia.

Wiele osób błędnie uważa, że depresja jest stanem zwykłego smutku. W rzeczywistości to poważna choroba, która w istotny sposób wpływa na życie chorego i jego rodziny.

Każdy przypadek zdiagnozowanej depresji jest indywidualny, przebiega inaczej i ma inne podłoże, dlatego niekiedy trudno jest rozpoznać, że dana osoba jest chora. Łączy je jednak szereg występowania możliwych objawów:

-płaczliwość

-utrata zainteresowań i radości życia

-bezsenność

-apatia

-ogólne zniechęcenie

-drażliwy nastrój

-niska samoocena

-brak celu życiowego

-spadek libido

-ograniczenie aktywności

-pesymistyczne myślenie

-zaburzenie koncentracji

-pojawienie się myśli i prób samobójczych oraz samookaleczenie

Nie wszystkie wymienione objawy muszą się pojawić, czasami jest to jedna lub kilka z nich. Czasem dla pełnego zobrazowania choroby, doszukuje się symptomów, które nie są jednoznaczne m.in. utrata wagi, monotonny głos, brak higieny, dolegliwości bólowe, nadużywanie alkoholu.

Kiedy pojawiają się niepokojące objawy sugerujące depresje, istotna jest rozmowa ze specjalistą. Nie każdy gorszy nastrój może wskazywać na chorobę, ale te utrzymujące się ponad dwa tygodnie warte są wykonania badań diagnostycznych. Depresja podobnie jak każda inna choroba wymaga szybkiej interwencji. Pierwsze pojawienie się sygnałów wskazujących na problemy z emocjami i nastrojem należy potraktować poważnie. Wtedy osobie z depresją przede wszystkim należy okazać wsparcie. W czasie depresji istotną rolę odgrywa otoczenie, obecność bliskich i poczucie bezpieczeństwa. Nie zawsze trzeba podejmować konkretne działania, często pomaga samo wysłuchanie. Osoba chora powinna mieć kogoś komu może zaufać, z kim może porozmawiać i mieć świadomość, że zaopiekuje się nią nawet w skrajnych przypadkach. Bowiem depresja może być skutecznie leczona.

Skala depresji Becka (Beck Depression Inventory, BDI) to narzędzie pomocnicze, które pomaga określić skalę samooceny i służy do przesiewowego rozpoznawania u siebie objawów depresji. NIE zastępuje ono badania lekarskiego.

https://www.idrlabs.com/pl/depresje/test.php

Czy w ocenie skali depresji Becka cierpisz na depresję?