Jak dbać o siebie w czasie letnich upałów?
Przed nami dużo ciepłych dni i czerpania witaminy D. Trochę słońca sprawia, że człowiek zwyczajnie czuje się lepiej, jesteśmy wtedy bardziej aktywni, zadowoleni i mamy dobry humor. Dosłownie wracają nam chęci do życia, a odczuwanie kilku promieni ciepła na skórze jest czymś po prostu przyjemnym. Jednak nadmierne światło słoneczne ma niekorzystny wpływ na skórę jak i cały organizm. Poparzenia słoneczne, ryzyko rozwoju nowotworów skóry, osłabienie odporności, przedwczesne starzenie się skóry to ogólnie wszystkim znane niekorzystne skutki promieniowania słonecznego.
Aby chronić skórę używaj kosmetyków zawierających filtry UV. Wspomożesz mechanizm obronny jakim jest opalenizna. Korzystając z kremów, mleczek czy emulsji widzimy na opakowaniach współczynnik SPF, co on oznacza? Określa, jak długo możemy być na słońcu po zastosowaniu preparatu. Im wyższy SPF, tym większa ochrona: 6-10 SPF – niska ochrona, 15-25 SPF – średnia 30-50 SPF – wysoka ochrona, 50+ SPF – bardzo wysoka ochrona. Przy doborze kosmetyku trzeba uwzględnić wiek, typ karnacji, skłonność do alergii, stosowane leki i stan kondycji skóry, a dodatkowo pamiętać, że sam kosmetyk nie gwarantuje stuprocentowej ochrony więc należy zasłonić wszelkie znamiona i zmiany skórne, np. chustą lub plastrem.
Czubek głowy narażony jest na ciągłe światło słoneczne, więc noś nakrycia głowy aby zapobiec przegrzaniu. Przed słońcem naszą głowę ochroni kapelusz wykonany z lekkich, przewiewnych materiałów lub po prostu przewiewna chusta. Jednak przy tak dużym wyborze produktów, każdy dopasuje typ nakrycia do ulubionej aktywności oraz preferencji. Nie zapominając o włosach, które chronisz przed wysuszeniem.
Zakładaj dobre okulary przeciwsłoneczne, aby chronić wzrok. Zwykle przyciemniane okulary które nie posiadają filtrów UV, wyrządzają więcej szkód, niż nam się wydaje. Ciemne szkła sprawiają, że nasza źrenica się rozszerza, a brak zabezpieczenia przepuszcza promienie słoneczne do wewnątrz oka.
Ubrania powinny być przewiewne i jasne, ponieważ takie kolory odbijają padające światło. Ważne też aby były z naturalnych materiałów jak bawełna, wiskoza czy len, bez poliestru. W upalne dni bardzo dobrze sprawdza się naturalny jedwab. Ubrania na upały powinny przepuszczać powietrze. Skóra powinna swobodnie oddychać przez co naturalnie się chłodzi.
Najważniejsze jednak to zadbać o nawodnienie. Pijemy dużo wody. Dobrze nawilżony organizm jest w stanie odpowiednio chronić się przed zmianami wywołanymi przez nadmiar promieni UV. Dbamy także aby w naszej diecie były warzywa i owoce, które nawadniają organizm. Jemy letnie i lekkie dania jak np. sałatka czy chłodnik.
Odpowiednia ilość słońca jest ważna, dla naszego samopoczucia. Kto z nas nie lubi pospacerować podczas takiej pięknej pogody czy posiedzieć w altance na ogrodzie, kiedy są takie upalne dni? Nie dajmy się jednak zwieść takiemu słoneczku i pamiętajmy o tym aby chronić się przed nadmiarem słońca!