Saksonia, Saara i Brema – poznaj regiony Niemiec

1. Saksonia – Region muzeów i sztuki

Stolicą tego regionu jest Drezno położone nad Łabą. Miasto jest ośrodkiem turystycznym, przyciąga turystów, którzy słysząc o "Florencji Północy", albo "Mieście Baroku" chętnie chcą je odwiedzić!. Znajduje się tu wiele zabytków i muzeów, takich jak Galeria Obrazów (Gemäldegalerie Alte Meister), a także fabryka jednych z najpopularniejszych marek samochodów – Volkswagen.

Pod względem powierzchni, Saksonia jest na dziesiątym miejscu z pośród szesnastu krajów związkowych, a pod względem  liczby ludności, znajduje się na szóstym miejscu.

Wschodnia Saksonia obejmuje część Łużyc (niem. Lausitz), które są zamieszkiwane przez mniejszość – Serbołużyczanian, dlatego też wiele tablic informacyjnych, jak i nauczanie, są tutaj dwujęzyczne  (w języku niemieckim i górnołużyckim).

Miasto Lipsk to w Saksonii centrum kultury. Zasłużyło na to dzięki 800-letniej tradycji miasta handlowego oraz organizacji znanych Międzynarodowych Targów Lipskich.

Kolejne miasto – Miśnia – stało się popularne dzięki znanej na całym świecie porcelanie, która jest tu produkowana aż od 1710 roku! Założono wtedy Królewsko –  Polską i Elektorsko – Saską Manufakturę Porcelany (Königlich –  Polnische und Kurfürstlich – Sächsische Porzellan – Manufaktur).  
 
Saksonia to również jeden z najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych Niemiec. We wschodniej jej części, na pograniczu z Polską i Czechami, zobaczyć możemy piękną architekturę domów przysłupowych.
 

 

 

2. Saara – Centrum przemysłu, hutnictwa i górnictwa

Saara znajduje się w zachodniej części Niemiec, a jego stolicą jest Saarbrücken. Większość ludności i przemysłu skupia się w Zagłębiu Saary.  Tutaj znajdują się inne znane miasta, takie jak Saarbrücken, Völklingen i Homburg.

w Saarbrücken rozwija się wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, precyzyjny. Znajdują się tu Muzeum Hutnictwa i Muzeum Przemysłu, które pokazują z czego słynie region.

 
Staarbrucken powstało w 1909 przez połączenie trzech miast: Saarbrücken, St. Johann oraz Malstatt – Burbach Jednym z najciekawszych znajdujących się tam zabytków jest częściowo zachowany Most kamienny, który pochodzi aż z 1546 roku!
 
Oraz piękny Pałac Saarbrucken, który przyciąga wielu turystów i na pewno powinien znaleźć się na mapie miejsc do zwiedzenia, jeśli akurat jesteście w mieście.

 

3. Brema – "Mały" tylko z pozoru

Najmniejszy pod względem powierzchni i ludności kraj związkowy Niemiec. Jego stolicą jest miasto Brema,  a należy do niego również Bremerhaven.

Bremerhaven, to Największe miasto w Niemczech leżące, które leży nad Morzem Północnym. Jest on ważnym ośrodkiem naukowym, bo znajduje się tutaj Morski Instytut Naukowy – Alfred – Wegener – Institut.

Miasto Brema Leży nad rzeką Wezerą, która swoje ujście ma w Morzu Północnym, a znajdujący się tam port Brema-Bremerhaven, to jeden z największych portów morskich Niemiec! Przy okazji zwiedzania, na pewno warto zobaczyć też to miejsce.

W mieście odbywa się tu Volksfest. Jest to najstarszy festyn ludowy w Niemczech, łączący festiwal piwa i wina z wesołym miasteczkiem! Odbywa się tu także największy karnawał samby w Europie, jak i największe europejskie sześciodniowe wyścigi kolarskie, i festiwal muzyki klasycznej Musikfest. Jeśli kochacie dobrą zabawę, to miejsce na pewno wam się spodoba!

Jednymi z ciekawszych zabytków, jakie można odnaleźć w mieście, są posąg Rolanda, bohatera "Pieśni o Rolandzie" oraz "Muzykanci z Bremy" ( baśń autorstwa braci Grimm) – pomnik słynnych osła, psa, kota i koguta, które odnaleźć można po zachodniej stronie ratusza.

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *