FacebookYoutubeLinkedinInstagram

info@aktivmed24.pl

+48 530 555 015

Fasching czyli zabawa (prawie) bez końca!

OPIEKA Z SERCEM

Fasching czyli zabawa (prawie) bez końca!

Karnawał w Polsce raczej kojarzy nam się z okresem przełomu lutego i marca - obchodzimy wtedy tydzień maskarad, balów i hucznych obchodów tego święta, który poprzedza Wielki Post.

 

Ale czy wiedzieliście, że za naszą zachodnią granicą, karnawał zaczyna się już 11 listopada o godzinie 11:11? :)

Sezon karnawałowy w Niemczech trwa przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, aż do rozpoczęcia Wielkiego Postu, który przypada w lutym lub na początku marca. W tym okresie w różnych niemieckich miastach w wyznaczone dni odbywają się parady uliczne.

W Niemczech karnawał nazywany jest piątą porą roku (fünfte Jahreszeit) - mamy tam zimę, wiosnę, lato, jesień i właśnie karnawał!Został tylko tydzień...

Ostatni tydzień karnawału ma szczególne znaczenie. Tydzień ten zaczyna się w czwartek, a kończy...we wtorek! Poszczególne dni tygodnia mają swoje specjalne nazwy i, choć mogą się one trochę różnić w zależności od regionu, obchodzi się je tak samo na terenie całego kraju naszych sąsiadów.

I tak kolejno:

 

 

Nadrenia, Kolonia, Moguncja

Tradycyjnie, główne miejsca parad znajdują się w regionach: Rheinland (Nadrenia) oraz Rheinhessen (Nadrenia-Palatynat). Te najpopularniejsze i największe maskarady odbywają się m.in. w Düsseldorfie, w Kolonii czy też w Moguncji. I o ile te mniejsze przynoszą dużo szczęścia i śmiechu lokalnym mieszkańcom, tak te większe są często komentowane w całej Europie, a zdjęcia wozów paradnych docierają w różne zakątki świata. Nierzadko zdarza się, że w naszej krajowej telewizji widzimy reportaże czy urywki z tych niemieckich zabaw.


 

Niemieckie zwyczaje i tradycje związane z karnawałem

Podczas karnawału odbywają się parady i popularne festyny, które ciągną się kilometrami wokół miasta. Ludzie przebierają się za księżniczki i rycerzy, czarodziejów i wróżki, błaznów i klaunów ale także za postacie z współczesnych bajek czy filmów! Ludzie piją dużo alkoholu, zwłaszcza piwa, robią sobie masę zdjęć ze wszystkimi (Bützcher) i bawią się jakby jutra nie było! Osoby, które biorą udział w paradach nazywani są jecken - błaznami i krętaczami. Uczestnicy zabaw objadają się swoimi ulubionymi karnawałowymi potrawkami - m.in. roladkami z serem, klopsikami oraz tłustymi ciastkami i pączkami. Mniam!


 

Przyjrzyjmy się trochę zabawom w czasie obchodów tego święta :).


 

Na początku tygodnia karnawału kobiety szturmują miejski ratusz - "przejmują władzę"; W pracy panuje luźniejsza atmosfera, a Panowie bardzo często ubierają wtedy fantazyjne krawaty dla zabawy. 

 

W korowodach pojawiają się wozy z satyrycznymi scenkami, w których występują kukły przedstawiające prezydentów z całego świata. Autorzy wyśmiewają komiczne i śmieszne decyzje polityków wszystkich krajów. A wiele z tych kukieł trafia potem do krajowych telewizji ;).

Z wozów wyrzucane są kwiatki i słodycze, które chętnie zbierają dzieci biorące udział w zabawie.

 

Grupy szkolne przedstawiają swoje przemarsze, a każdy jest potem oceniany przez pryzmat kreatywności w ich strojach oraz dekoracjach.

 

Zabawowy orszak dosłownie obrzuca publiczność cukierkam i kwiatami. Aby uczestnicy robili to bardziej intensywnie, widzowie zachęcają ich okrzykami kamelle! czyli...karmelek!

 

We wtorek, ostatni dzień karnawałowy, panuje zwyczaj topienia lub palenia słomianej kukły zwanej Nubbel. Taka lalka jest ofiarą za wszystkie grzeszki popełnione w okresie karnawału - chociażby objadanie się.

Brzmi jak topienie naszej marzanny na zakończenie zimy, prawda? :)

 

W czasie karnawału tradycyjnie wybrany zostaje książę (Prinz), który zostaje zwierzchnikiem błaznów. W zależności od regionu, Prinz rządzi sam, w duecie ze swą damą lub w Dreigestirn - czyli triumwiracie, który składa się z księcia (Prinza), rycerza (Bauer) i damy (Jungfrau).


 

Skąd te tradycje?

Już przed XIII wiekiem istniało święto, któremu towarzyszył hałas i krzyki, maski i maskarada, za pomocą których ludzie próbowali odstraszyć zimę, chłód, burze i mgłę. Po wielu modyfikacjach, pozostały jedynie krzyki i maskarady, które skutecznie rozbawiają wszystkich wokoło - nie jesteśmy natomiast pewni, czy naprawdę odstraszają zimę...

 

 

 

 

źródło: https://ru-geld.de/pl/holidays/list/fasching.html, https://olgietta.com/karnawal-w-niemczech/

 

 

2021-11-24

Aktivmed24 - Opieka z sercem