FacebookYoutubeLinkedinInstagram

info@aktivmed24.pl

+48 530 555 015

Doskonała opiekunka seniora

OPIEKA Z SERCEM

Doskonała opiekunka seniora

Nie każdy może to robić. Każdy zawód, który opiera się na kontakcie z drugim człowiekiem, jest wymagający. A kiedy ta druga osoba wymaga naszej opieki – wtedy zadanie jest szczególnie trudne. Ale wiemy już doświadczenia, że opiekunki doskonałe istnieją. To osoby, które mają szczególny dar.

Najważniejszą ze wszystkich cech, jakie powinna mieć opiekunka, jest oczywiście empatia. Umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka stanowi podstawę jej zawodu. Pozwala współczuć choremu seniorowi i daje motywację, aby go wspierać w codziennym życiu.

Ale sama empatia nie wystarczy. Potrzebna jest także komunikatywność. Po prostu trzeba umieć się dogadać. To podstawa relacji międzyludzkich. Osoba komunikatywna będzie w stanie porozumieć się nawet z niezbyt pozytywnie nastawionym seniorem. Pamiętajmy, że nie każdy z podopiecznych dobrze czuje się z tym, że przestaje być samodzielny.

Bywa, że starsza osoba ma po prostu trudny charakter albo nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności. Dlatego bardzo cenną cechą będzie cierpliwość. I świadomość, że będzie wiele razy wystawiona na próbę.

Wykonanie wszystkich obowiązków wymagać będzie  także odpowiedniego zorganizowania. Pracujemy najczęściej w domu podopiecznego, samodzielnie organizujemy czas i zajęcia. Tu bardzo przydaje się umiejętność planowania.

Niektórzy z seniorów mogą okazać się negatywnie nastawieni do opiekunki. Dlatego potrzebna jest asertywność – opiekunka nie może się dać zdominować swojemu podopiecznemu.

Tak, to trudna praca. Ale osoby posiadające odpowiednie cechy radzą sobie z nią świetnie. A może również Wy je macie, tylko nigdy nie myślałyście, że są tak cenne?

2018-01-16, autor: Aktivmed24: Gabriela Kuc-Stefaniuk

Aktivmed24 - Opieka z sercem